Osadníkmi sú rybári, ktorí si medzi obce Turany nad Ondavou a Nová Kelča privliekli staré karavany, maringotky alebo si postavili drevené búdy. Negatívne skúsenosti s osídľovačmi cudzích pozemkov majú aj iní rybári, ktorí chodievajú na Domašu chytať ryby len príležitostne. „Keď prídeme a chceme sa dostať na breh, začnú na nás pokrikovať, že to sú ich miesta. Aj keď vieme, že pozemky si privlastnili nelegálne, radšej ideme preč. Odísť by však podľa práva mali práve oni,“ zhodli sa rybári Jozef Juhoš a Viliam Majerník.
Väčšina nelegálne osídlených pozemkov patrí do katastra obce Turany nad Ondavou. Jej starostka hovorí, že najväčší problém mali s osadníkmi, pretože vytvárali nelegálne skládky. „Za ich likvidáciu sme v jednom roku zaplatili až 40 000 €, a to bola pre obec poriadna záťaž. Snažili sme sa to riešiť aj v spolupráci s políciou. Osadníci však tvrdili, že búdy a prístrešky nie sú nelegálnymi stavbami, pretože za stavbu sa podľa zákona považuje len objekt, ktorý má základy,“ hovorí Viera Pundžáková.
Vlastníkmi pozemkov je Slovenský vodohospodársky podnik, konkrétne Správa povodia Bodrogu. „My sme tých ľudí viackrát vyzývali, aby odišli z našich pozemkov a odstránili stavby. Najjednoduchšie by bolo všetko zbúrať buldozérom, ale to si nemôžeme dovoliť, mohli by tvrdiť, že sme poškodili ich majetok,“ vysvetľuje riaditeľka správy Eva Kolesárová. Podľa nej osadníci istý čas tvrdili, že nemôžu pozemky opustiť, lebo prístupové cesty sú zarastené a ich búdy sú na kolesách. „Tak sme to vyčistili, ale aj tak neodišli. Rozdiel je len v tom, že teraz je aj z cesty vidieť ten neporiadok, ktorý tam osadníci vytvorili. Asi sa obrátime na súd,“ uzavrela riaditeľka.