Výstavba príbytku mu trvala len niečo vyše týždňa, na záver si ho vystlal trávou. Kedy a na ako dlho doň zaľahne, je zatiaľ záhadou. Medvede v zoo sa totiž na pravý zimný spánok neukladajú. Vstup do brloha môžu z diaľky vidieť aj návštevníci. Ako vyzerá vo vnútri, však už spoza ohrady nevidno. „Celý brloh je dlhý približne 4 metre,“ prezradila Emília Kornúcová (35), inšpektorka chovu šeliem.
Po malej chodbičke sa dostane Ivan do obrovskej obývačky. Staviteľ si na prepych nepotrpí, do brloha si priniesol len trávu, ktorou si vystlal podlahu. Steny zdobia iba odtlačky jeho pazúrov. „Podobné brlohy si vyhĺbili aj jeho mladší súrodenci Ťapík a Cindy, ktorí v nich minulý rok v zime približne tri týždne aj spali,“ dodala E. Kornúcová.
Na rozdiel od medveďov vo voľnej prírode, tie v zoo sa na pravý zimný spánok neukladajú. Rodičia všetkých košických macov, Kubo a Maťa, v zime napríklad nespia vôbec. Až do jari im znížia príjem potravy, teraz dostávajú 25 kíl ovocia a zeleniny či hovädzie mäso.
Medveď hnedý
Je prevažne bylinožravý, pazúrmi vyhrabáva korene a hľuzy, ale v prípade dostupnosti konzumuje aj mäso. V zime je nedostatok potravy, tak ju prečkáva tým, že sa až na 6 mesiacov skryje v brlohu a hibernuje. Mláďatá samice vrhnú počas zimného spánku. Vo voľnej prírode sa medvede dožívajú aj 25 rokov, v zajatí o niečo viac.