Vďaka novej technológii totiž dostanú odbornú pomoc výrazne skôr. „Výhodou unikátnej technológie je elektronické zaslanie údajov o novorodencovi už počas jeho transportu do nemocnice. Dieťa tak bude mať pripravenú pomoc ešte pred jeho príchodom a tím lekárov bude vedieť aj detaily o jeho zdravotnom stave,“ uviedol prednosta kliniky neonatológie Peter Krcho.
Čas je totiž vzácny. Ak sa novorodenec transportuje dlhšie ako 1,5 hodiny, stúpa riziko trvalých následkov alebo smrti až o 79 percent! Od začiatku roka do Košíc takto previezli až 175 kriticky chorých detí z desiatich lokálnych nemocníc.
Na košickej klinike sa najrizikovejším novorodencom venujú pomocou moderných technológií už osem rokov. Databázu pacientov majú vybudovanú už od inkubátorov a najnovšie aj od prevozu novorodencov! Slúžia na to dva špeciálne transportné inkubátory. Nový projekt s názvom Mobilita v neonatológii a presnejšiu diagnostiku zdravotného stavu už využili u troch malých pacientov.
Ako to funguje
- Prácu na klinike už počas prevozu pacienta zefektívni špeciálny tablet.
- Zjednoduší vypĺňanie formulárov, automatizuje zadávanie a kontrolu dát o zdravotnom stave.
- Umožňuje audiovizuálne dokumentovanie.
- Cez mobilné pripojenie na internet umožňuje konzultácie s odborníkmi.
- Synchronizuje informácie, ktoré budú na klinike dostupné už pred príchodom sanitky. Všetky údaje sú tak k dispozícii v dostatočnom predstihu pri nasledujúcej liečbe.
- Novorodenec je uložený do prenosného inkubátora a je vyšetrený ultrazvukovým prístrojom.
- Počas prevozu vrtuľníkom alebo sanitkou sú vysielané údaje ultrazvuku cez tablet do nemocnice.
- Lekári v nemocnici majú dostatok informácií, aby sa mohli pripraviť na prípadné zákroky.