Súčasťou terapie je aj strečing, cviky na fit lopte alebo zahrievanie UV lampou. Odborníčka domáce laické masírovanie neodporúča, bez správneho know-how by ste maznáčikovi mohli skôr uškodiť. K masérovi nechodia len ľudia, čoraz populárnejšie začínajú byť aj masáže pre psy. „Základná je relaxačná, určená je najmä pre psy v pracovnom zaťažení, seniorov či ako rehabilitácia po liečbe zranenia,“ vysvetľuje Ľubica Bátoryová, kanistoterapeutka zo žilinského K-7 psovodi záchranári SR.
Takáto masáž chlpáčom odbúra stres, pomáha pri svalovej horúčke a celkovo psa zrelaxuje. Pri masáži sa navyše vždy medzi masérom a psom vytvorí väzba. „Prvé sedenie trvá asi polhodinu, potom sa čas predĺži na 40 minút až celú hodinu,“ dodáva Bátoryová.
Športová masáž sa psíkom dáva deň pred športovým výkonom, ako sú napríklad psie záprahy. „Prvé dve môže robiť doma, ale len zaškolená osoba. Hĺbkovú masáž môže robiť len odborník,“ vysvetľuje kanistoterapeutka.
Laik by mohol psíkovi skôr uškodiť. „V prvom kroku sa oddelí koža od svalstva, to sa úplne uvoľní a prehrieva a potom masér sval premasíruje,“ opísala v jednoduchosti princíp masáže psov Bátoryová. Všetko sa ukončí celotelovým hladkaním. Havkáč potom ešte môže cvičiť rovnováhu na fit lopte či strečing. Pri masáži sa uvoľní pomerne veľa srsti, čo je dôsledkom prečistenia celej vrchnej časti. Masáž vyjde majiteľa od 15 do 200 eur, závisí od jednotlivých prípadov.
1. Začína sa celotelovým hladkaním.
2. Masáž sa robí na labkách, brušku a hlave.
3. Masáž sa končí opäť hladením.
4. Strečing.