Vzácna stavba však už nedokáže odolávať vrtochom počasia, a tak skvost ľudovej architektúry pustne naďalej. Vďaka nadšencom z Vihorlatského múzea dostane kostol novú strechu. Skúsení stavbári menia drevené šindle na ploche 450 m² kus po kuse. Drevený kostolík sv. Michala archanjela stál pôvodne v Novej Sedlici, no pred rokmi ho presťahovali do humenského skanzenu. Dávni majstri svätostánok postavili bez jediného klinca. „Skúsení tesári vedeli, aké druhy dreva majú na jednotlivé časti stavby použiť. Dnešní stavbári žasnú nad umom starých majstrov,“ povedal etnograf a správca skanzenu Vihorlatského múzea Jozef Fundák.
Spoločne s ďalšími nadšencami bojoval za záchranu kostolíka. Strecha bola totiž v havarijnom stave. Prerastali ju machy, lišajníky, miestami už prehnívala a zatekala. Na opravu nakoniec prispelo ministerstvo kultúry sumou 25-tisíc eur. „Kompletne vymieňame nielen strešnú krytinu, ale aj takisto strešné laty i časť krovu. Celková plocha šindľov predstavuje 450 m²,“ vraví etnograf.
Stavbári dodržiavajú dávne postupy, šindle vymieňajú kus po kuse, dodržiavajú aj pôvodné zdobenie. Najťažšie sa im zháňal materiál. Poctivé štiepané šindle zo smrekového dreva totiž robí málokto. „Potrebujeme ešte dokončiť strednú vežičku a urobiť náter. Skončiť by sme mali zhruba o mesiac,“ dodal Jozef Fundák. V bezpečí tak čoskoro bude i vzácny drevený barokový ikonostas, ktorý je momentálne ukrytý pred zrakmi návštevníkov.
Kostolík sv. Michala archanjela
- postavený výlučne v r. 1764 z dreva
- typický východokarpatský typ sakrálnej stavby so zrubovou konštrukciou
- najvyššia z troch veží meria 18 m
- pôvodne gréckokatolícky, neskôr pravoslávny chrám
- z Novej Sedlice bol presťahovaný v rokoch 1972-74 do skanzenu Vihorlatského múzea, v dedine postavili na miesto neho murovaný kostol
- najväčší muzeálny exponát