Je možné ich nafotiť v ktorúkoľvek dennú či nočnú hodinu. Ľudia sa boja, že môžu byť besné. Veterinár si skôr myslí, že plachosť stratili, pretože si zvykli na komfort, ktorý im mestá ponúkajú.
Novomešťanke Petre sa podarilo nafotiť líšku cez deň a priamo v centre mesta. „Nebola plachá, ale radšej som k nej nešla. Ľudia vravia, že niekoľko ich žije v bývalých kasárňach. Obávame sa, že môžu mať besnotu,“ uviedla. Veterinár Jozef Babčan je však iného názoru. „Nemusí ísť o príznaky besnoty, je to minimálne pravdepodobné. Ohniská besnoty sa vyskytujú iba na hraniciach s Ukrajinou a Poľskom. Na západe Slovenska nebola zaznamenaná už vyše päť rokov,“ vysvetľuje.
Líšky sa do miest sťahujú z inej príčiny. „Skôr si zvykli na prítomnosť ľudí a zistili, že v ich blízkosti majú dostatok jedla. Preto stratili plachosť. Príkladom takéhoto správania je Londýn, kde líšky žijú v parku v strede mesta a dajú sa tu stretnúť bežne,“ povedal zverolekár.
V metropole Anglicka dokonca v auguste zaznamenali prípad, keď líška vnikla do domu a ľahla si do postele k majiteľovi. Ten ju objal v domnení, že je to jeho mačka. I keď u nás takáto kuriózna situácia ešte nenastala, Jozef Babčan neodporúča, aby sa k divým líškam ľudia približovali.
Líška hrdzavá
- Pri nedostatku potravy vo voľnom revíri sa odváži ísť za domácou hydinou do ľudských sídiel.
- Dokáže sa adaptovať na hľadanie potravy na smetiskách.
- Líška hrdzavá trpí mnohými chorobami, z ktorých niektoré sú veľmi nebezpečnými nákazami prenosnými aj na človeka.
- Besnota je nebezpečná v tom, že vírus napáda nervovú sústavu a vždy sa končí smrťou.
- Od roku 1990 sa každoročne uskutočňuje na celom Slovensku veľkoplošná perorálna vakcinácia líšok proti besnote.