Biológovia vidia v geneticky modifikovaných organizmoch budúcnosť, aktivisti sa však boja. Geneticky upravené plodiny sú vraj hrozbou, ktorá môže ohroziť naše zdravie, ale aj budúcnosť biopotravín. „Peľ z geneticky upravených rastlín (GMO) sa dokáže dostať do vzdialenosti až 500 km. Zmieša sa s neupravenými plodinami, čím ich vlastne kontaminujeme,“ upozorňuje Veronika Repková z Občianskeho združenia Sieť Dobrá. V združení upozorňujú aj na fakt, že v tejto lokalite sa nebudú môcť pestovať žiadne biopotraviny.
„GMO kukurica je upravená tak, aby zniesla vysoké dávky herbicídu. Ten zničí všetku burinu, ale kukuricu nie. Herbicídom je potom toxikovaná pôda, spodná voda aj rastliny, čo má vplyv i na ľudský organizmus,“ dodáva Repková.
Testovacie pole v Borovciach patrí Centru výskumu rastlinnej výroby Piešťany. Jeho riaditeľ Ján Kraic výhrady proti skúšobnej forme pestovania GMO kukurice odmieta. „Neboli dokázané žiadne významné rozdiely medzi geneticky modifikovanými potravinami alebo ich zložkami a konvenčnými potravinami. 80 % potravín predávaných v USA obsahuje priamo geneticky modifikovaný organizmus alebo zložku z neho,“ povedal riaditeľ Ján Kraic. Poukázal aj na fakt, že geneticky modifikované potraviny sú extrémne prísne testované. Špeciálne na tieto plodiny sa v najbližších dňoch príde pozrieť aj inšpekcia z Bruselu.