Na jednom mieste sa stretli citrónovníky, pomarančovníky, banánovníky, ale aj menej známe raritné citrusy i palmy z rôznych kútov sveta. „Vystavujeme vyše 60 citrusov a vyše 60 paliem, mnohé majú aj viac ako 50 rokov,“ prezrádza Peter Fridman, vedúci oddelenia tropickej a subtropickej flóry botanickej záhrady.
„Citrusy sú tisícročia pestované a šľachtené rastliny. Najpestovanejším citrusom je pomarančovník. Medzi najstaršie pestované rastliny patria aj palmy, ktoré majú okrem svojich plodov široké využitie. Vlákna sa využívajú v textilnom priemysle, kmene v stavebníctve a vyrábajú sa z nich tiež palmový olej a palmový cukor,“ dodáva.
Odborníci radia, ako sa starať o tropické rastliny. „Mali by sa pravidelne polievať. Od marca do konca augusta aj prihnojovať draslíkom a fosforom. V zime ich stačí poliať raz za mesiac,“ hovorí predseda Citrus Klubu Košice Martin Hôždala. Košické trópy si môžete vychutnať do 1. septembra v časoch od 9.00 do 17.00 hod.
Palma datľová
- patrí k takmer vyhynutým druhom. Domorodci v Čile populáciu takmer zničili. Okrem využitia plodov vyrábali zo sladkej šťavy kmeňov cukor, z kvetov víno. Chutné sú i samotné plody. Rastie pomaly. Táto palma má už 50 rokov.
Pôvod: Čile
Banánovník
Nepravý kmeň tvoria postupne sa rozvíjajúce listy zo srdca rastliny. Dosahuje výšku až do dvoch metrov, pri troche šikovnosti dokáže i v bytových podmienkach zarodiť banánmi.
Pôvod: Afrika, Južná Amerika