Na jubilejnom 40. ročníku Gemerského folklórneho festivalu sa cez víkend spievalo, tančilo a zabávalo a členovia súboru v krásnom oblečení dokazovali, v čom sú šikovní a aj úspešní. Dievky sa predviedli v krojoch, ktoré sa zachovali aj vďaka usilovnej šičke z tejto rázovitej obce. Navyše ochotne predstavili jednotlivé súčasti svojho ľudového odevu, pričom celková cena ich bohato zdobeného kroja sa vyšplhala až na 255 €!
"V našom kroji sa cítime dobre a aj príjemne. Či vyzeráme pekne, to nech posúdia iní," povedali mladé členky súboru Hôra, iba 15-ročné Rejdovčanky Petra Dovalovská a Silvia Krišťáková. Na vrchnej časti mali blúzku (nárečím oplecko) a na nej kabát (lajblik).
Pod zásterou (šurou), vrchnú sukňu (tubetejku), no ukázali aj tie časti ľudového oblečenia, ktoré možno vidieť len pri zvŕtaní a vo víre tanca - spodničku (kamžu) a spodnú spodničku (úzku kamžu). Spolu s vencom na hlave (partou), ktorej spodnou súčasťou sú tzv. pletky a vzadu stuhami (pantlami) i čižmami sa však suma celkovo vyšplhá až na 255 eur!
"Nie je to lacné, ale pekné. Čosi sa zachovalo na našich povalách a v skriniach, niečo sme kúpili a zvyšok ušijem sama," prezradila šikovná miestna šička a zakladajúca členka súboru Hôra Zuzana Dovalovská (77).
V rámci miestnych tradícií popri speve a tanci však v Rejdovej otvorili aj miestne dvory (gazdovské, pastierske, včelárske, poľovnícke, muzikantské i remeselnícke) a na spestrenie ponúkli súťaže v struháni šindľov a viazaní dedinských šatiek, tzv. hantušiek.