"Nebyť médií, ani nevedia o nejakých nepokojoch," tvrdí dlhoročný sprievodca Egyptom o slovenských turistoch, ktorí si v týchto dňoch užívajú ničím nerušenú dovolenku. Udalosti v ohniskách nepokojov (Káhira, Alexandria, sever Sinaja) našich dovolenkárov obchádzajú oblúkom. "V letoviskách je situácia pokojná, žijeme tu svoj bežný život," referuje Ervín z rezortu Marsa Alam.
Zásobovanie hotelov aj ostatné služby fungujú bez problémov, jediné obmedzenia pociťujú pri organizovaní fakultatívnych výletov. "Do Káhiry nechodíme, do Luxoru a Asuánu podľa momentálnej situácie," potvrdil Ervín a tým, ktorí váhajú nad dovolenkou v Egypte, odkazuje: "Klienti sú naozaj úplne v pohode. Neriešime žiadne mimoriadne problémy. Je tu nádherné more. Vynikajúca dovolenka," dodal s úsmevom.
Domáci chú len pokoj a prácu
Keďže Ervín pôsobí v Egypte ako delegát dlhé roky, bol svedkom aj revolúcie v roku 2010 a situácie, ktorá po nej nastala. "Egypťania mali veľké očakávania. Politická nestabilita však mala za následok pokles turistického ruchu. Investori prehodnotili svoje investície, čo viedlo k zatváraniu fabrík a v konečnom dôsledku k dramatickému prepadu ekonomiky. Posledné roky rastie zahraničný dlh Egypta," opisuje situáciu v krajine Slovák.
Zlá ekonomická situácia ovplyvňuje aj ďalšie oblasti. "Nízka výkonnosť ekonomiky a vysoké zadĺženie sú príčinou toho, že Irak a Líbia odmietli dodávky ropy. Následkom toho je akútny nedostatok pohonných hmôt v Egypte. Vlastná produkcia (asi 60 % spotreby) sa distribuuje pre strategické odvetvia hospodárstva, ale ani zďaleka nepostačuje. V celom Egypte sú bežné aj niekoľkokilometrové kolóny na benzínových pumpách. Napríklad taxikári v Káhire a iných veľkých mestách nie sú schopní uživiť svoje rodiny, pretože niekedy aj 6-7 hodín denne čakajú na benzín," pokračuje v rozprávaní Ervín.
Egypťania od prezidenta Mohameda Mursího čakali zlepšenie situácie v krajine, no nastal pravý opak - narástla nezamestnanosť aj ceny. Snahou demonštrantov bolo donútiť prezidenta Mursího, aby odstúpil a mohli vyhlásiť nové pokojné voľby. "Ľudia sa navzájom vyzývali k pokojným demonštráciám. Protesty boli ukážkou jednoty Mursího odporcov. Po vyhlásení 48-hodinového ultimáta vypukla vlna eufórie. Celé rodiny vyrazili do ulíc a oslavovali, odstúpenie Mursího brali ako hotovú vec ešte predtým, než sa tak skutočne stalo," tlmočí skutočný obraz aktuálnej situácie v Egypte delegát.
Problémy nastali až po tom, čo začali útočiť Mursího stúpenci. "Masaker sa začal najmä v Káhire," tvrdí Ervín. Teraz nikto nedokáže odhadnúť, čo sa v najbližších týždňoch udeje. "Väčšina z nich si želá pokoj, stabilitu, aby fungovala ekonomika, aby mali prácu, mohli uživiť svoje rodiny," dodal delegát.