Zariadenie dokáže presne zamerať choré miesto a lúč nasmerovať tak, aby neboli poškodené zdravé tkanivá. Lekári predpokladajú, že ročne ním ošetria až 600 pacientov.
Náročná prestavba Oddelenia onkologickej rádioterapie Nemocnice Š. Kukuru v Michalovciach trvala rok a pol. Za ten čas museli pacienti za ožarovaním cestovať do vyše 50 km vzdialených nemocníc v Košiciach a Prešove. „Denne dochádzať na takú náročnú liečbu bolo namáhavé. Všetci sa tešíme, že naši pacienti budú dostávať kvalitnú onkologickú liečbu vo svojom regióne,“ povedala primárka Gabriela Hermanová. Ožarovanie absolvuje až 70 percent onkologických pacientov. Primárka predpokladá, že ročne by mohli takto ošetriť 500 - 600 ľudí z okresov Michalovce, Sobrance, Humenné, Vranov, Trebišov i ďalších.
„Prídavnými zariadeniami dokážeme vytvarovať nepravidelný ožarovaný objem. Vieme aplikovať vysokú dávku žiarenia do cieľového objemu pri maximálnej ochrane okolitých zdravých tkanív a krytia kritických štruktúr,“ hovorí primárka. S dvadsaťročným kobaltovým ožarovačom to predtým nebolo možné.
Odborníčka upozorňuje, že na Zemplíne ročne pribúda asi 50 chorých na rakovinu. „V rámci Slovenska patríme medzi najrizikovejšie regióny. Vo všetkých onkologických ochoreniach badáme mierny nárast,“ konštatovala. Spoločnosť Svet zdravia aj preto uvažuje o ďalších investíciách. Zatiaľ najviac peňazí ich stál práve urýchľovač.