Našli ho až archeológovia pri výskume hradu, v niekdajšej pivnici hospodárskej budovy. Mohutný keramický džbán skrýval takmer dvetisíc medených mincí. Tie by mohli mať teraz hodnotu okolo 20-tisíc eur.
Nadšenci z občianskeho združenia Zemplínsko-užská hradná cesta ani nesnívali, že sa im spoločne s archeológmi podarí nájsť takýto poklad. Odhalili ho náhodou ešte vlani na jeseň. Doteraz to držali v tajnosti. Báli sa o poklade hovoriť hneď, lebo hrad nie je v zime strážený a hľadači pokladov by ho mohli úplne zničiť. „Je to veľmi výnimočný nález. Takýchto sa u nás objavilo skutočne len pár,“ nadchýna sa Peter Bednár z Archeologického ústavu SAV. Na džbán naďabili pri výskume pivnice hospodárskej budovy. „Išli sme po konštrukcii múrov. Poklad ktosi zakopal do metrovej hĺbky, časom ho prikryli viac ako metrové nánosy,“ prezrádza Jaroslav Gorás, predseda občianskeho združenia.
Keramický džbán skrýval v sebe 1 909 jednograjciarových medených mincí a jednu štvorgrajciarovú. Vyrazené boli v rokoch 1858 až 1860, vtedy už bol hrad spustnutý. V tom čase asi išlo o štyri mesačné platy sluhu či paholka.
„Pre nás má poklad obrovskú hodnotu. V ruinách si ho pred 150 rokmi asi schoval nejaký miestny lapaj. Hrad bol ukrytý v lese a zároveň je to dobrý orientačný bod,“ pokračuje archeológ Bednár. ,,Mohol tak zakopať úspory či dokonca lup. Nevedno, prečo sa však po strategicky ukryté peniaze nevrátil,“ uzatvára Bednár.
História Vinianskeho hradu
- vznik národnej kultúrnej pamiatky je datovaný do 13. stor, obývaný bol do 18. storočia
- začiatkom 18. stor. bol na základe cisárskeho rozkazu kvôli protihabsburským povstaniam zbúraný
- poslední majitelia boli z rodu Sztárayovcov
- pod súčasnými ruinami sa nachádzajú pozostatky ešte staršej stavby
- v hrade sa pred časom našla aj doteraz nepreskúmaná tajná chodba