Cintorín vo Veľkej nad Ipľom (okr. Lučenec) vďaka skameneline navštevujú turisti zo Slovenska, ale aj zahraničia. Láka ich skamenelý strom na hrobe farára Gejzu Borbáša (* 1850 - † 1909), ktorý si želal takýto nezvyčajný pomník.
Miestny farár a riaditeľ katolíckeho lýcea v Lučenci Gejza Borbáš si namiesto klasického náhrobného pomníka prial skamenelinu. Keď sa pred 104 rokmi zastrelil na fare, jeho kamarát gróf Forgáč mu posledné želanie splnil. „Napriek tomu, že si sám vzal život, pochovali ho uprostred cintorína. Mal rakovinu jazyka a hrtana vo vysokom štádiu a podľa dobových zdrojov ten nápor neuniesol,“ vraví miestny historik Ján Rideg. Dôchodca ku skameneline roky sprevádza zvedavcov a turistov. „Za náhrobným kameňom nechodia iba Slováci, ale aj ľudia zo zahraničia. Naposledy tu boli až dva autobusy študentov z Holandska,“ ozrejmuje Rideg.
Podobnú skamenelinu vlastnia aj prezident Ivan Gašparovič, či bývalý vodca Kuby Fidel Castro. Vynaliezavý dôchodca im totiž daroval úlomky skamenelín, ktoré našiel v základoch starých domov v obci. Bol by rád, keby unikátny náhrobný kameň pritiahol do obce ešte viac turistov.
Premena dreva na skalu Náhrobný kameň býval kedysi stromom. „Strom pokryla láva zo sopky. Nános prehriateho popola vylučoval kyselinu kremičitú, ktorá prenikla do kmeňa a rokmi sa zmenila na kameň,“ vysvetľuje Ján Rideg. Skamenelina váži zhruba jednu tonu.
Náhrobný kameň je najstarší na Slovensku a podľa viacerých odborníkov zrejme aj v Európe. Má okolo 20 miliónov rokov a pochádza z paleontologického náleziska v maďarskej obci Ipolytarnóc, ktorá leží hneď za hranicami.