Narodil sa ešte za Rakúsko-Uhorska, v roku 1929 sa vysťahoval do Južnej Ameriky a viac sa domov nevrátil. Daniel, ktorý Slovensko nikdy nenavštívil, už dlhší čas pátra po svojich predkoch a s prosbou o pomoc sa obrátil na Nový Čas.
Jozef Rohaľ sa z Československa vysťahoval po 1. svetovej vojne. "Môj dedo Jozef bojoval v 1. svetovej vojne. Po príchode do Argentíny mu tunajší lekári odstraňovali z tela guľku,“ hovorí Argentínčan Daniel, ktorý ho pozná iba z rozprávania svojho dnes už nebohého otca. „Viem, že starý otec zanechal časť rodiny v Európe a veľmi rád by som ju našiel,“ povedal Daniel pre Nový Čas.
„Najprv som si myslel, že dedo bol Maďar, pátral som ďalej a zistil som, že korene zrejme vedú do slovenskej obce Lukov,“ hovorí Daniel, ktorý v Argentíne pracuje ako rozhlasový redaktor. Napriek tomu, že jeho otec má v rodnom liste uvedený československý pôvod, Daniel po slovensky nevie povedať ani slovo. „Otec hovoril rodným jazykom asi do mojich piatich rokov.“
Pri hľadaní po Danielovom dedovi pomáhala aj starostka Lukova (okr. Bardejov) Jozefína Kramárová. Prvý zápis v obecnej kronike je však datovaný až roku 1933, to už bol dedo štyri roky v Argentíne. „Šanca nájsť záznam o Jozefovi Rohaľovi bola ešte v starej matrike. Tá sa však začína až rokom 1897, teda dva roky po Jozefovom narodení,“ uviedla J. Kramárová.
V dedine býva desať rodín, v ktorých sa vyskytuje meno Rohaľ. Nový Čas navštívil všetky a prezreli si aj fotografiu, na ktorej je zachytený Jozef, keď bol ešte chlapcom. "Nikoho som nespoznal. Viem o tom, že máme predkov, ktorí sa vysťahovali na americký kontinent, ale nepočul som o nikom, kto by zamieril do Argentíny,“ skonštatoval Mikuláš Rohaľ (66).
V ostatných rodinách reagovali podobne. „Aj my máme príbuzných, ktorí sa vysťahovali zo Slovenska, ale väčšina skončila v USA,“ svorne skonštatovali Anna Cingeľová, rod. Rohaľová, ako aj jej otec Jozef Rohaľ (87).
Viete niečo o Danielových predkoch a príbuzných, ktorí žijú na Slovensku? Napíšte nám na tip@novycas.sk.