Odosielateľ napísal na list iba krátky odkaz, v ktorom prosí poštára, aby sa pokúsil doručiť list výrobcovi detvianskych krížov, lebo jeho adresu stratil.
Umelec Milan Marček zažil pri pohľade do svojej schránky poriadne prekvapenie. List od známeho z Prahy mu totiž prišiel do týždňa aj bez toho, aby bolo na obálke vypísané jeho meno a celá adresa. Jediné, čo tam Jiří Štemberk uviedol, bolo mesto Detva s nesprávnym smerovacím číslom a vtipný odkaz. „Prosím pána poštára, aby sa pokúsil doručiť list pánovi, ktorý vyrába modely detvianskych krížov a ktorý bol na Veľtrhu knihy v Prahe 17. mája a jeho adresu som stratil. Ďakujem,“ napísal český odosielateľ na obálku listu a zrejme ani sám neveril, že sa dostane do správnych rúk.
„S pánom Štemberkom som sa zoznámil na výstave kníh, kde ho zaujali moje kríže. Chcel mi poslať knihu práve o detvianskych krížoch, tak som mu dal vizitku s adresou. Stratil ju a asi ho to trápilo, vymyslel teda takýto odkaz na list,“ vraví s úsmevom adresát Milan Malček. Dodáva, že sa chce poďakovať Slovenskej pošte a najmä pobočke v Detve, že si dali takú námahu a našli adresáta. „Som milo prekvapený za ich zodpovedný prístup, že sa ma pokúsili nájsť a neposlali list späť ako adresát neznámy,“ dodal umelec.Takéto zásielky vracajú späť
Podľa hovorkyne Stanislavy Pondelovej je cieľom Slovenskej pošty doručiť všetky zásielky. Ak zásielku nemôžu doručiť, pretože je nesprávne alebo neúplne uvedená adresa, vrátia ju naspäť odosielateľovi. Pokiaľ odosielateľ nie je známy, zásielka je uložená v poštovej ohlasovni a úložni na čas úložnej lehoty. „V tomto prípade sa ukázalo, že poštári poznajú Slovensko najlepšie, pretože sú každodennou súčasťou domácností,“ zakončila Pondelová.