Neboja sa ľudí, a preto sa k nim môžete dostať takmer na dotyk. Úžasnú nádheru divočiny Galapág si vychutnal aj Edo Timko zo Skalice spolu s partiou kamarátov.
Galapágy sú súostrovie v Tichom oceáne, asi 1 000 km od pobrežia Ekvádoru, pod ktorého správu patria. Okrem 25 000 ľudí sú hlavnými obyvateľmi ostrovov jaštery, korytnačky, vtáky, aké nenájdete nikde inde na svete. Tento zabudnutý svet obdivoval už tvorca evolučnej teórie Charles Darwin a dnes ho sem chodia obdivovať turisti z celého sveta.
Prísne pravidlá
Dostať sa tam však nie je také jednoduché. Cesta na druhú stranu zemegule stojí tisícky eur a kým vkročíte na pôdu Galapág, musíte splniť prísne podmienky. „Pred pristátím na Galapágoch, priamo v lietadle, vám dezinfikujú sprejmi hlavnú aj príručnú batožinu. Snažia sa tak zabrániť prieniku cudzích druhov mikroorganizmov na ostrovy, kam nesmiete priniesť žiadne organické materiály ani potraviny. Rovnako ani z ostrova nesmiete odnášať žiadne mušle, kamene a podobne, na čo sú na letisku špeciálne skenery,“ vysvetľuje Edo Timko. A pred vstupom musíte zaplatiť ešte poplatok vo výške asi 100 eur.
Život na lodi
Obývaná časť ostrovov však nie je to, za čím sem milovníci prírody chodia. Každého zaujímajú najmä odľahlé končiny a unikátna príroda. „Fantastické je, že zvieratá nepoznajú človeka ako predátora, a teda vôbec sa vás neboja. Ak by nebol prísne stanovený limit 2 m od zvieraťa, pokojne by ste sa ho mohli dotknúť, čo je však prísne zakázané. Ale ak sa zviera rozhodne, že si vás prezrie, tak len musíte ostať nehybne stáť. Tak sa dokonca jeden tuleň rozhodol oňuchať jedného z nás, lebo ho zrejme zaujal zvuk spúšte z fotoaparátu. Jednoducho bol zvedavý ako malé šteňa. Aj obrovská 200-kilová korytnačka prešla iba 10 centimetrov od nás. Tieto ozaj tesné kontakty s divokými zvieratami v nás zanechali úchvatné dojmy na celý život...“
Adrenalín čakal na Slovákov aj v mori. „Úžasné bolo kúpanie s tuleňmi, ktoré nás chytali za plávacie plutvy, točili sa s nami, púšťali nám bubliny do tváre... Dobré bolo tiež plávanie so žralokmi, pri skalách ich bolo ukrytých aj osem naraz,“ spomína Edo.
Krehký raj
Pestrá príroda na Galapágoch je veľmi krehká. Prví osadníci na ostrovoch žili ako poľnohospodári a chovali dobytok, čo spôsobilo takmer úplné vyhynutie korytnačiek obrovských a iných druhov. Dobytok a kone zadupávali znášku vajec, ktoré boli ukryté v piesku na plážach. Ďalšiu paseku robili psy, mačky či hlodavce, ktoré tiež prišli s ľuďmi.
„V súčasnosti ľudia od chovu dobytka takmer ustúpili, zostalo tu poľnohospodárstvo, hlavne pestovanie kávy a kakaa, ale najviac obyvateľov sa venuje turizmu. A ľudia sa tu čoraz viac venujú ochrane miestnej prírody. Uvedomujú si, že ochrana miestnej flóry a fauny je pre nich životne dôležitá,“ dodáva slovenský cestovateľ.