Táto invázna rastlina sa šíri neuveriteľne rýchlo. Má vlastnosti bojového yperitu, jazvy po popáleninách od neho ostávajú dlhé roky. Môže spôsobiť dokonca slepotu. Najúčinnejší sa v boji proti nemu ukázal chemický postrek.
Vodohospodári vytiahli proti bujnejúcemu boľševníku zbrane „ťažkého“ kalibru. „Likvidujeme ho už od Veľkej noci chemickým spôsobom. Používame špeciálny predpísaný postrek určený na ničenie boľševníka. Teraz je najúčinnejší, kým rastliny nie sú v kvete,“ povedal úsekový technik Slovenského vodohospodárskeho podniku Juraj Ondrík.Po postreku nasadia mulčovacie stroje, ktoré nebezpečné rastliny zlikvidujú mechanicky. „Je to beh na dlhé trate. S opatreniami sme začali minulého roku, stáli asi 30-tisíc eur. Vidieť, že teraz je boľševníka už menej,“ vraví. Votrelec sa rozširuje agresívne, za mesiac narastie vyše metra. Dedinčanom už narobil poriadnu galibu. „Objavil sa tu pred desiatimi rokmi. Nevedeli sme, čo to je. Keď som ho kosil, ostali mi popáleniny s pľuzgiermi. Mizli mi mesiace,“ vraví Štefan Bodnár (46).
Nezaháľajú ani ostatní Lekárovčania. „Zapojili sme teraz aj piatich aktivačných pracovníkov, ktorí boľševník ničia mechanicky. Rastie popri Uhu, dostal sa už aj ľuďom do záhradiek. Kedysi bola celá rieka zarastená, teraz je to o niečo lepšie,“ prezradil starosta Milan Örmezey. Podľa botanikov sa rastlina rozširuje od ukrajinskej hranice, vídať ju na pobreží Uhu, ale už aj Laborca.
Boľševník obrovský
- agresívna invázna rastlina
- obzvlášť nebezpečný druh, vytláča pôvodné rastliny
- dorastá do výšky 5 m
- semená sú klíčivé aj 12 rokov
- má podobné účinky ako bojová látka yperit
- pri styku s pokožkou a slnkom spôsobuje popáleniny
- pri styku s očami môže spôsobiť slepotu
- už výpary z pokosených rastlín spôsobujú závraty