Autorské práva na nehnuteľnosť rodiny Pociskovcov má totiž architekt Vojtech Novotný. Podľa zákona s ním teda musí rodina akúkoľvek rekonštrukciu konzultovať, no to sa nedeje.
Pociskovci smútia
Kúpili haciendu, no nevedeli nič o tom, že na ich dom má autorské právo istý architekt. Ten zhotovil dielo pôvodnému majiteľovi Dodovi Studeničovi, ktorý pri predaji tento fakt nepovedal. Nelin otec tak začal s prerábkou. „Dal som dole krytinu, lebo bola dotrhaná fólia a tieklo tam,“ priznal úpravy Pocisk. Problém v tom vidí autor diela Vojtech Novotný, ktorý má na dom autorské práva. Ten sa hnevá, že ho herečkin otec vôbec nekontaktoval, pričom mu to zákon prikazuje. „Tak to ste ma zaskočili, nič takéto neriešim,“ priznal Pocisk.Pred kúpou síce Novotného kontaktovala Pociskovej mama, či je dom v dobrom stave a či ho odporúča kúpiť, na čo architekt prikývol, a dokonca im poslal doplňujúci výkres domu. Manželia tvrdia, že o autorských právach nič nevedeli. „Vzniknutá situácia nás mrzí. Nič sme netušili o autorských právach, keďže sme to v zmluve nemali,“ potvrdil Pocisk. Zdá sa, že na hlavu Neliných rodičov sa budú valiť problémy, keďže si autor diela na svoje práva, ktoré mu podľa zákona prislúchajú, aj nárokuje.
„Keď kúpili dom a začali rekonštrukciu, tak povinnosťou je ozvať sa autorovi a uzavrieť s ním veci podľa zákona o autorskom práve,“ trvá na svojom Novotný. Ten je na Pociskovcov poriadne namosúrený. „Vyzval som ich, aby túto záležitosť začali riešiť. Ja nemám nič proti, ale aby obchádzali autora týmto spôsobom, tak to nedovolím.“ Architekt už komunikuje veci aj so svojím právnikom. „Robiť si z autorských práv srandu, to ma už prestalo baviť. Ak sa veci nedajú na správnu mieru, budem to riešiť súdnou cestou,“ dodal Novotný.„Hneď ako sme sa o probléme dozvedeli, zadali sme našej právničke aj architektke, aby to vyriešili v súlade s právom a aby nedošlo k žiadnemu poškodeniu niečích nárokov. Mrzí nás, že sme sa o tom dozvedeli od médií a nie od architekta,“ dodal Pocisk.
Rada pri kúpe domu
"V prvom rade je potrebné s predávajúcimi okrem kúpnej zmluvy riešiť otázku, či predmetný dom nebol projektovaný architektom, ktorý k nemu má autorské práva. Jeho osobnostné práva k nemu trvajú, ale svoje majetkové práva k nemu mohol obmedziť formou licenčnej zmluvy, ktorú s ním mali podpísat predávajúci, čiže pôvodní majitelia domu. Odporúčame však v každom prípade pri rekonštrukcii, nadstavbe alebo iných stavebných úpravách kontaktovať architekta kvôli súhlasu voči zásahom do jeho architektonického diela s cieľom predísť tak zbytočným obštrukciám či súdnym sporom v oblasti porušenia autorských práv,“ povedala riaditeľka úradu Slovenskej komory architektov Viera Hanuláková.
Práva autora diela
„Autor architektonického diela, môže to byť aj rodinný dom, má právo vyjadrovať sa ku všetkým zmenám, ktoré sa týkajú vonkajších zmien. Toto dielo je chránené autorským zákonom. Ak sa architekt domnieva, že noví majitelia porušujú jeho duševné práva, samozrejme, má právo brániť sa a predpokladám, že by bol úspešný aj v súdnom konaní na ochranu svojho duševného vlastníctva ako architektonického diela. Ak noví vlastníci robia zmeny na tomto rodinnom dome, sú povinní vyžiadať si súhlas alebo vyjadrenie architekta, či tento zásah zodpovedá jeho predstavám. Ide predsa o jeho dielo a prezentáciu architekta. Nesprávny či rušivý zásah do celého diela tak môže v konečnom dôsledku pošramotiť povesť samotného architekta,“ povedal právnik Miroslav Golian.