Sicílska sopka Etna sa pravidelne prebúdza. Valiacu sa lávu pozorovali Sicílčania naposledy koncom apríla. V meste Catania, ktoré sa nachádza priamo pod Etnou žije aj Slovenka Andrea Zalabaiová (27) z Nitry. "Toto bola už trinásta erupcia Etny v tomto roku. Situácia bola pokojná, a to hlavne preto, že sopka je pod neustálym dohľadom Talianskeho národného inštitútu pre vulkanológiu. Inštitút charakterizoval poslednú erupciu ako silnú, ale nie nebezpečnú," vysvetľuje Andrea. "Láva väčšinou smeruje do údolia Valle del Bove, ktorá je ďaleko od obývaných lokalít, takže neohrozuje ani vyššie položené mestečká," informuje Slovenka.
Pre Sicílčanov je aktivita sopky bežnou udalosťou. "Niekedy sa o malých erupciách dozvedám od rodiny na Slovensku, keďže tu to nie je veľmi medializované," dopĺňa. Erupciu, ku ktorej došlo koncom mája však mohli obyvatelia Catanie aj vidieť. "Pozorovali sme fontány lávy," hovorí Slovenka, ktorá prírodné divadlo aj odfotila. Podobné situácie sú, podľa Andrey, veľkým zážitkom pre turistov: "Keď sa Etna prebudí a dá sa vidieť chŕlenie lávy, tak je fantastická atrakcia pre turistov." Obyvateľom vyššie položených miest však sopka komplikuje život. "Problémy robí najmä sopečný piesok, ktorý dopadá na vyššie položené mestečká takmer po každej erupcii. Musia ho pravidelne odstraňovať z ciest a chodníkov," vysvetľuje Andrea. Ďalším neprijemným sprievodným javom je aj silné dunenie.
Napriek tomu, že správy o erupciách sopky Etna vyznievajú negatívne a nebezpečne, Andrea a ani ostatní obyvatelia Sicílie sa o svoje životy či majetok nestrachujú, keďže väčšinou ide o slabšie erupcie. Za posledné roky bol najsilnejší výbuch v roku 1991, kedy bolo ohrozené mestečko Zafferana Etnea. "Kritické to bolo aj v roku 2001, vtedy bolo zničené lyžiarske stredisko na Etne. Silné erupcie nastali aj v roku 2002," dodala Slovenka.