S narastajúcim problémom sa na magistrát obracajú viaceré subjekty. Okrem rôznych vírusových ochorení, ktoré prenášajú, ničia ich exkrementy aj historické pamiatky. Mesto preto obyvateľom odporúča, aby holuby nekŕmili. Tomu, kto to poruší, hrozí pokuta do výšky 33 eur.
„Ide o porušenie všeobecne záväzného nariadenia o čistote a poriadku na verejnom priestranstve,“ vysvetlil Peter Pleva, hovorca bratislavskej Mestskej polície. Tisícky holubov trápia všetky veľké mestá. Medzi najviac zasiahnuté štáty patrí Taliansko, napríklad radnica v Benátkach zakázala predaj krmiva a kŕmenie pokutuje 50 eurami. Veľké problémy však hlási aj Bratislava. „Na premnoženie holubov dostávame rôzne podnety a upozornenia od viacerých subjektov,“ informoval hovorca hlavného mesta Stano Ščepán, ktorý priznal, že ide o narastajúci problém.
„Mesto má však limitované finančné možnosti a rieši celú škálu problémov v oblasti životného prostredia. Tento môže zvládnuť len v spolupráci so subjektmi špecializovanej štátnej správy,“ pokračoval hovorca Bratislavy. Magistrát odporúča všetkým ľuďom, aby holuby neprikrmovali, taktiež aby boli kontajnery tak zabezpečené, aby neslúžili ako zdroj potravy. „V súčinnosti s Oddelením životného prostredia mesta odporúčame aj zabezpečiť neodkladné odstraňovanie uhynutých zvierat,“ dodal Stano Ščepán.
Aké choroby prenášajú?Podľa regionálneho úradu verejného zdravotníctva môžu holuby prenášať niektoré vírusové ochorenia, napríklad:
- ornitózu (vyvoláva chrípke podobné ochorenie s možným zápalom pľúc)
- salmonelózu
- vtáčiu formu tuberkulózy (môže vyvolať ochorenie u tých, ktorí majú nízku obranyschopnosť)
- do okolia môžu šíriť parazity – roztoče, ktoré spolu s čiastočkami peria môžu vyvolávať alergické reakcie u citlivých osôb.
Ornitológovia radia, ako bojovať s holubmi:
- osadiť fyzické zábrany na vletenie ešte pred ich zahniezdením
- nekŕmiť ich
- využiť ponuky firiem, ktoré proti nim bojujú
- osvetľovať pamiatky ako vo Viedni