Medzevčania o tom presvedčili hostí až z 10 krajín, ktorí zavítali do okolia Košíc a bývali v našich rodinách. Slováci im ukázali svoje osvedčené kotolne na spaľovanie štiepky a peletiek, ktorými výrazne ušetria na kúrení v bytovkách a aj v miestnej škole.
„Našim partnerom zo zahraničia sme sa popýšili ekologickým a aj efektívnym vykurovaním biomasou, ktoré šetrí prostriedky občanom a aj mestu. Prestavba sídliskovej plynovej kotolne na štiepky a školskej na peletky dokazuje svoje opodstatnenie,“ povedala primátorka Medzeva Valéria Flachbartová. Pripomenula, že napríklad v škole predtým kúrili uhlím, no vďaka novému kotlu na spaľovanie peletiek a aj zatepleniu budovy náklady klesli až o 30 percent!
Správca kotolne na štiepky Mikuláš Pačay si to rovnako pochvaľuje. „Správne nastavená vlhkosť kvalitnej štiepky zabezpečí najvyšší výkon biokotla, ktorým vykurujeme až 268 bytov. Zaujímavá je aj finančná úspora oproti vykurovaniu plynom, ktorá dosahuje až do 25 percent,“ vysvetľuje Pačay. Na stretnutí členov Charty európskych vidieckych sídiel nechýbali aj hostia z Rakúska, ktorí majú veľa skúseností s fotovoltickou energiou. Holanďania zase najmä s veternou a na Malte sa najviac spoliehajú na využitie slnečných lúčov. V Medzeve však boli aj zástupcovia z Francúzska, zo Slovinska, Španielska, z Luxemburska, Česka, Poľska a Litvy.