Na tom ešte nie je nič zvláštne, no Lukáš platí za bývalého kamaráta Eda, ktorý mu ukradol identitu. Ešte pred pár rokmi si boli blízki a Edo poznal celú Lukášovu rodinu. A keď policajti chceli Eda pokutovať, tak ten im jednoducho nadiktoval Lukášove osobné údaje.
Lukáš sa zoznámil s Edom asi pred 11 rokmi v autoškole. Stali sa z nich veľmi blízki priatelia. „Pracoval dokonca s mojím otcom, takže poznal jeho meno a aj meno mojej mamy,“ vysvetľuje Lukáš. Obaja muži sa dokonca narodili iba deň po sebe v tom istom roku. Hoci medzi mladíkmi nedošlo k žiadnemu sporu, postupne sa prestali stýkať.
Edo sa však Lukášovi pripomenul v roku 2010, keď mu prišli štyri upovedomenia o začatí exekúcie pre nezaplatené pokuty. Išlo pritom o značnú sumu, okolo 800 eur. Lukáš z toho zostal ako obarený a začal zisťovať, prečo má vôbec platiť. Na polícii sa potom dozvedel, že vodič, ktorý spáchal priestupok, sedel v aute, ktoré patrilo Edovmu otcovi. „Sťažoval som sa na ministerstve vnútra aj na bratislavskom policajnom riaditeľstve. V jednom prípade akoby zázrakom priznali chybu, že osobu nedostatočne preverili, ďalšie tri som však musel zaplatiť, “ spomína Lukáš. V tom čase spolu s priateľkou kupovali byt a on si potreboval vybaviť hypotéku. Aby ju dostal, musel tie pokuty rýchlo uhradiť. „Zaplatil som asi 600 eur,“ vraví.
Jeho absurdný príbeh sa však týmto zďaleka neskončil. Ešte vlani dostal výzvu na zaplatenie pokuty za priestupok, ktorý mal spáchať v okrese Veľký Krtíš. „Našťastie som bol vtedy v práci v Bratislave a zamestnávateľ mi vydokladoval dochádzku,“ hovorí Lukáš. Polícia posudzovala každý prípad individuálne a výsledky boli rôzne. V jednom prípade policajt Lukášovo trestné oznámenie odmietol, pretože nebol spáchaný trestný čin. Svoju pravdu však nešťastný mladík v jednom prípade dokázal. „V tejto veci došlo k situácii, že osoba postihnutá za priestupok nie je totožná so skutočným páchateľom priestupku,“ konštatuje sa v jednom z rozhodnutí bratislavského policajného riaditeľstva. Ďalej sa píše, že priestupok v skutočnosti spáchal Eduard K.
Ako sa brániť exekúcii pokuty
„Pokiaľ sa bloková pokuta dostane až k exekútorovi a ste si vedomí, že ste daný priestupok nespáchali, je potrebné si podať námietku u príslušného exekútora,“ povedal František Peczár, bratislavský krajský policajný hovorca. Exekútor v tomto prípade zašle námietku na príslušný súd a oprávnenému orgánu. Danú námietku príslušný správny orgán prešetrí. Po prešetrení sa v exekúcii buď pokračuje, alebo sa exekučný titul zruší.
Ako polícia preveruje identitu
„V prípade, ak vodič nemá pri sebe doklady potrebné na vedenie vozidla, tak je táto osoba lustrovaná cestou operačného strediska. V prípade pochybností je osoba predvedená na útvar, kde je následne zistená jej totožnosť,“ uviedla Denisa Baloghová z policajného prezídia. Podľa informácií Nového Času sa však prípady zámeny osôb už v minulosti stali. Policajti totiž zisťujú ich totožnosť práve na základe znalostí osobných údajov osoby, teda napríklad dátumu narodenia, priezviska matky za slobodna a podobne.