Smutnú skutočnosť odhalilo porovnanie piatich stredoeurópskych metropol. Na projekte Európskej únie Polyce pracovali aj odborníci zo Slovenskej technickej univerzity. Prieskum porovnával päť rôznych oblastí. Bratislava vyniká kvalifikovanou pracovnou silou, prepadla však na plnej čiare v kategórii dostupnosti bývania aj v kvalite života.
Bratislavčania zaostávajú v kvalite života za Viedňou, Prahou, Ľubľanou či Budapešťou. Prieskum porovnával aj ďalšie kritériá ako mobilitu, bývanie, ekonomiku a demografiu. Len v posledných dvoch bodoch sa slovenská metropola dostala nad priemer. „Fakt, že dostupnosť bývania v Bratislave je slabá, je dlhodobo známy. Príčinou zlých podmienok je nepomer platov k cenám nehnuteľností,“uviedla Daniela Danihel Rážová, predsedníčka Asociácie realitných maklérov.Bratislava vyšla z porovnania ako atraktívne mesto na podnikanie s množstvom výskumných pracovísk na vysokej úrovni. „To priťahuje zahraničných investorov. Otázka je, dokedy toto pozitívum potiahne mesto dopredu,“ vysvetľuje Maroš Finka z STU - SPECTRA Centra excelencie EÚ.
Podľa primátora Milana Ftáčnika je prieskum obrazom reálneho každodenného života v Bratislave a riešenie problémov si vyžaduje postupné kroky v dlhšom horizonte. „Bratislava môže do budúcna výrazne ťažiť z kvalitného ľudského potenciálu, ale jej slabými miestami sú štrukturálne nedostatky. Tie súvisia okrem iného aj s nedostatočným financovaním zo strany štátneho rozpočtu,“ uviedol Ftáčnik.Experti pri porovnávaní vychádzali zo štatistík, údajov samospráv či sčítania obyvateľstva. Dotazníky vypĺňala aj laická verejnosť. „V Bratislave boli oceňované aktivity v rámci cezhraničnej spolupráce s Rakúskom, riešenie niektorých dopravných otázok, napríklad tunel Sitina, ale aj Eurovea,“ priblížil Matej Jaššo z STU.Najlepšie v prieskume vyšla Viedeň, ktorá dominovala najmä v oblasti bývania a mobility, no pohorela v oblasti demografie. Druhá skončila Praha s výbornými výsledkami v oblasti bývania, ale aj v otázke mobility či ekonomiky. Tretia skončila Ľubľana, slovinské hlavné mesto uspelo v oblasti bývania či demografie. Predposledná skončila Bratislava, ktorá najlepšie vynikla v oblasti demografie, naopak, negatívne skončila z pohľadu životného prostredia. Najhoršie v prieskume dopadla Budapešť, ktorá pohorela tak v životnom prostredí, ako aj v mobilite.
Poradie metropol
1. Viedeň 2. Praha 3. Ľubľana 4. Bratislava 5. Budapešť