Stalo sa niečo podobné aj vám? Ozvite sa na tip@novycas.sk!Falošný prenajímateľ ponúka v hlavnom meste viacero atraktívnych bytov za výhodné ceny. Od nových nájomcov však žiada zaplatenie dvojmesačného preddavku a až po jeho prevzatí sľúbi zaslanie kľúčov kuriérom. Ponuka moderného dvojizbového bytu v centre mesta za výhodných 345 € mesačne zaujala aj Ivanu (29) z Bratislavy.Okamžite oslovila uvedenú kontaktnú osobu Miriam Múdru. Vzápätí však zistila, že za ženským menom sa skrýva muž (44) žijúci v Anglicku. „Bolo mi to čudné, no vravím si, že asi je kontaktnou osobou majiteľa. Na môj mail odpísal, že sa mu bude lepšie komunikovať v angličtine. Tvrdil, že žil niekoľko rokov v Bratislave, no teraz dostal zákazku do Liverpoolu, kde má stavebnú firmu,“ hovorí Ivana. Zdôraznil, že byt je finančne vyrovnaný a že kľúče ako aj zmluvu pošle po kuriérovi.
„Chcel, aby som zložila dvojmesačnú zálohu do depozitu na Moneybookers Escrow Account,“ pokračuje Ivana. Zdalo sa jej to podozrivé, a preto začala pátrať na internete. Mužov mail a odkaz na Moneybookers ju odkázali na diskusné fóra plné účastníkov z celej strednej Európy. Všetci dostali podobný mail. Ivana preto muža požiadala, aby jej prišiel kľúče od bytu odovzdať osobne. „V maile mi však odpísal, že kvôli 700 eurám za depozit predsa nepôjde do Bratislavy,“ dodáva.
Je otázne, či byt inzerujúcej osobe naozaj patrí. Nový Čas oslovil aj prevádzkovateľa portálu, na ktorom sa inzerát objavil. „Preverujeme realitné kancelárie, ktoré inzeráty zadávajú a zároveň sú zodpovedné za ich obsah. To, či tento inzerát zadala realitka, alebo súkromná osoba, však ešte skontrolujeme," uviedol jej zástupca, ktorý nechcel byť menovaný.
AKO SA VYHNÚŤ PODVODU
„Predtým, než čokoľvek podpíšete, či už ide o kúpu nehnuteľnosti alebo nájom, je dôležité dodržať niekoľko pravidiel. Choďte na obhliadku a preverte si totožnosť prenajímateľa. Kým nemáte v rukách platnú zmluvu, nič neplaťte. Je dobré zbystriť pozornosť, pokiaľ sa stretnete s plnou mocou, ktorú niekto prevzal za prenajímateľa. Samozrejme, môže to byť v poriadku, pokiaľ ide napríklad o rodinného príslušníka, ktorý žije v zahraničí, ale je dobré si to overiť,“ radí Daniela Danihel Rážová, predsedníčka Asociácie realitných maklérov.