Niektorí sú už doma. Počas týchto dní už počuť príjemný štebot niektorých nedočkavých operencov, ktoré trávili zimnú dovolenku pri Stredozemnom mori v Taliansku či Francúzsku. Od konca februára až do mája priletí do našich končín niekoľko desiatok sťahovavých druhov vtákov. Svoje prílety domov sa vtáky snažia dodržiavať. Dá sa povedať, že majú v sebe nejaký kalendár, podľa ktorého vedia, kedy sa majú vydať na cestu domov. Tak ako človek, ktorý vie, kedy mu letí lietadlo.
V prípade neprívetivých životných podmienok v ich rodisku sa môžu o pár dní omeškať. "V tomto období už môžeme na lúkach počuť spev škovránka poľného, k ľudským obydliam sa už vrátili škorce obyčajné či trasochvosty biele a do lesov drozdy," vysvetlil Miroslav Saniga, z Ústavu ekológie lesa SAV na Straých Horách pri Banskej Bystrici. "V najbližších dňoch môžeme očakávať prílet aj ďalších druhov. Medzi nimi aj bociana, či sľuku lesnú, o ktorých sa hovorí, že odomykajú bránu jari," povedal prírodovedec.
Hoci sú už prví nedočkavci v súčasnosti doma. Na tých najpopulárnejších poslov jari - lastovičky, si budeme musieť ešte počkať. "Lastovičky sa do nižších polôh sa vrátia koncom marca a do iných približne v polovici apríla," dodal Saniga, podľa ktorého bola tohtoročná zima pre operence u nás krutá. Intenzívne sneženie vyhnalo z lesných oblastí sýkorky či ďatle. Les, ktorý po ich odlete stíhol a bolo počuť len tetrova či sovy, pripomínal podľa prírodovedca strašideľný les.