Už ani Slovači nie je jedno, čo vloží do úst! Podľa odporúčaní múdrych hláv vídať čoraz viac spotrebiteľov očami zapichnutých v etiketách výrobkov, v ich podrobnom študovaní a analyzovaní. K takým sa radí aj čitateľka Kristína. "Potrebovala som morčacie mäso, musím však povedať, že celkom dlho som zisťovala krajinu pôvodu," opisuje tortúru medzi chladiarenskymi boxmi veľkého obchodného reťazca.
Že chutný kúsok pochádza z Poľska, zistila nakoniec z nie veľmi do očí bijúcej skratky "PL". "Osobne si vôbec nemyslím, že takéto označenie je postačujúce. Ostatný obal bol celý číry," nepáči sa Kristíne. „Zákazníčka si kúpila výrobok, ktorý je označený správne a v súlade s legislatívnymi požiadavkami. Údaje, ktoré majú byť uvedené na etikete, určuje zákon a my ho v plnom rozsahu dodržiavame. Okrem toho nad rámec zákona uvádzame na etiketách aj viac údajov užitočných pre spotrebiteľa (napr. nutričné hodnoty a podobne),“ informoval hovorca Tesca Peter Sklenář.
Podobnú "detektívku" zažila čitateľka aj medzi vajíčkami. O ich pôvode mal podľa nej svedčať len kód "3PL" vyrazený priamo na nich. "Výrobca sa chváli úžasnou kvalitou, rozbabráva sa v jednotlivých typoch vajec, ale krajinu výroby v opisoch neprizná," skonštatovala Kristína po tom, čo prelustrovala webovú stránku slovenského distribútora. "Uvedené označenie vajec je plne v súlade s platnými legislatívnymi normami. Na obale je jasne uvedená legenda, ktorá presne vysvetľuje zákazníkovi spôsob zistenia pôvodu vajec," reagovala Eva Vargová, ekonómka Hydina Holding.
A rovnaký názor zastávajú aj oficiálne kontrolné orgány. "Pokiaľ výrobca označí na obale informáciu v zmysle legislatívy, t.j. "Význam kódu výrobcu sa vysvetľuje na obale alebo vnútri a vo vnútri obalu", nedopustí sa chyby," skonštatovala hovorkyňa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR Paulína Komarová.