Novovzniknutá strana Daniela Lipšica mala ešte donedávna na facebooku zhruba 3 000 fanúšikov, 9. februára im však počet priaznivcov zo dňa na deň vyskočil až na 6 000 a za posledné dva týždne stúpol na 12 000. Zo Slovenska je ich pritom len 35 %. Ak užívatelia pravdivo uvádzajú svoj pôvod, Lipšicova strana má potom fanúšikov na facebooku aj z Filipín, Burkiny Faso, Tanzánie, Jamajky, Venezuely, Panamy, Bangladéša či z Haiti.
Strana Nová väčšina sa na sociálnej sieti páči viac ako 12 100 fanúšikom a zhruba 6 300 o nej hovorí. Hoci ju Lipšic zaregistroval len začiatkom decembra, už dva mesiace od vzniku sa rozšírila povesť o nej do celého sveta. Na ikonu „páči sa mi to“ kliklo totiž až 40 % ľudí zo zahraničia, z krajín ako africké Kongo, ázijské Thajsko či Jemen, fanúšikov z exotiky však majú aj ostatné politické strany. Z celkového počtu fanúšikov Lipšicovej strany je podľa štatistiky portálu socialbakers.com 35,8 % priaznivcov zo Slovenska, 23 % z Česka a zvyšných 40 % z iných európskych či mimoeurópskych krajín.
Na porovnanie, najviac priaznivcov na facebooku zo slovenských politických strán má Sulíkova SaS, z počtu viac ako 106 000 fanúšikov je však zo zahraničia, nerátajúc Česko, len 4,8 %, zvyšok sú Slováci. Strana Nová väčšina však tvrdí, že viac ako 90 % ich fanúšikov používa slovenské alebo české nastavenie Facebooku. „Od 6. do 18. februára pre nás agentúra vyrobila aplikáciu Politická antivalentínka, ktorú jej užívatelia mohli využiť po ,lajknutí‘ našej stránky. Samozrejme, každý z nich to urobil s vedomím, že sa stáva facebookovým fanúšikom hnutia Nová väčšina,“ zdôvodňuje nárast tlačové oddelenie Novy.
Podľa Ivana Kvasnicu z technologického webu zive.sk sa vo všeobecnosti falošní fanúšikovia dajú kúpiť od zahraničných firiem, ktoré vytvoria množstvo falošných účtov. „Druhý spôsob náberu fanúšikov je cez stránku s potenciálom nabrať veľa fanúšikov, ktorá sa páči veľmi veľa ľuďom. Tá sa následne podstúpi a predá spolu s fanúšikmi. V Česku bol napríklad prípad stránky s niekoľkými desaťtisícmi fanúšikov za 200 eur,“ povedal Kvasnica.
Obvineniu z podvodu čelila v minulosti aj Ficova strana Smer. Na facebooku získala podľa blogera tisícky fanúšikov zrejme zlúčením priaznivcov viacerých skupín. Smer to poprel, išlo vraj o hackerský útok.