Správa sa jej zobrazila ako odoslaná z telefónu jej šéfa a dokonca jej z jeho mailovej adresy prišiel pokyn na úhradu faktúry. Išlo však o neuveriteľný podvod. Majiteľ, našťastie, sedel vo vedľajšej kancelárii. Polícia za posledné dva roky eviduje 4 podobné prípady.
Samotný podvod vyzerá ako zo scenára hollywoodskeho trháku o hackeroch či špiónoch so supermodernou technikou. Fakturantke firmy najprv prišla na mobil esemeska, v ktorej bol ako odosielateľ uvedený jej šéf Tomáš (42). „Poslal som faktúru na mail k okamžitej úhrade, keď prídem, vysvetlím, nie je to na telefón,“ znela správa. Samotný šéf práve v tom čase sedel vo vedľajšej kancelárii a telefonoval. Fakturantka teda prišla za ním, prečo jej posiela esemesky, keď sedia vedľa seba. Šéf firmy, samozrejme, nič neposlal. V šoku zostali ešte viac, keď si pozreli maily.„Z mojej adresy jej prišla správa: „Poprosím urgentne uhradiť, keď prídem, vysvetlím“ - a v prílohe tohto mailu bola faktúra vystavená na sumu 47 342, 43 €,“ tvrdí sa v podanom trestnom oznámení.
Falošná faktúra bola vystavená bratislavským dodávateľom, ktorý uviedol aj číslo účtu, na ktorý mali byť peniaze vložené. „Neposielal som ani SMS, ani spomínaný email. Preto sme túto faktúru nevyplatili,“ uzavrel Tomáš. Zaujímavé je, že pre políciu už jeho oznámenie nebolo novinkou. „V tejto súvislosti evidujeme v Bratislavskom kraji za rok 2012 a 2013 štyri prípady. V jednom došlo aj k dokonaniu skutku, kde škoda dosahovala výšku až 130-tisíc €,“ uviedol František Peczár, bratislavský policajný hovorca. Páchateľovi hrozí 3 až 10 rokov za mrežami.
Podľa mobilných operátorov je podobný podvod, žiaľ, možný. Nechcú však poskytovať návod ďalším podvodníkom. V prípade podozrivých esemesiek odporúčajú overovať ich pravosť spätným hovorom a v prípade mailov dobrý antivírusový program. O prípade ako prvý informoval denník SME.