To sú iba niektoré zážitky, ktoré mal cestovateľ z Limbachu Michal Knitl (29) počas svojich potuliek svetom. Mladý dobrodruh trpí odmalička poruchou reči a práve cestovanie ho presvedčilo, že kto chce, dokáže všetko.
Milovník diaľok z Limbachu pravidelne v podnikoch premieta svoje fotografie, prednáša o cestovateľských zážitkoch a dokonca napísal aj knihu. „Niektorí ľudia sa čudujú, že hoci sa zajakávam, nemám problém predstúpiť pred publikum. Niekedy to ide horšie, no práve vďaka cestovaniu som zistil, že kto chce a má trpezlivosť, vypočuje si ma. Na cestách som stretol stovky výnimočných ľudí, naučil som sa po španielsky. Ešte pred pár rokmi by som neveril, že raz budem držať mikrofón a rozprávať pred obecenstvom,“ vyznáva sa Michal.
STRACH Z PUMY
Cestovateľské skúsenosti tohto odvážneho chalana sú bohaté. Ako 20-ročný si v Kalifornii vyskúšal brigádu rikšiara, viackrát prešiel vlakom krížom-krážom Európu. Napokon pôsobil v juhoamerickom Uruguaji ako dobrovoľník v centre pre chudobné deti. „Vymýšľali sme pre ne rôzne aktivity a hry, každá naša snaha sa však napokon skončila futbalom. Nech sme im navrhli čokoľvek, malí Juhoameričania chceli zakaždým kopať do lopty,“ začína Michal svoje rozprávanie.
Keď sa jeho stáž skončila, povedal si, že nemôže odísť domov bez toho, aby detailne nespoznal túto tajomnú časť sveta. A oplatilo sa. Južná Amerika je nesmierna rôznorodá, k jej krásam patria tropická džungľa, soľná púšť, ľadovce, hlboké údolia či zasnežené pláne s obrovskými stádami lám.
Čo znamená strach, zažil Michal v národnom parku Hornopirén v čilských Andách. Panenskou prírodou prechádzal úplne sám, navyše sa od domácich dozvedel, že tu pred rokom puma roztrhala človeka. V Čile stretol aj osamelého pustovníka Matea, Američana, ktorý žije uprostred džungle vo fjorde. Bradatý chlapík loví ryby a kraby, vyrába si elektrinu spádom vody a batérie má spojené s CD prehrávačom, z ktorého si púšťa Rolling Stones. Desať dní mu Michal strážil dom, Slovákovi robili spoločnosť pes, mačka a kozy. Práve tu sa rozhodol spísať svoje skúsenosti do knihy.
ZLODEJI Z MONTEVIDEA
Michal sa zaregistroval do celosvetovej sociálnej siete CouchSurfing, ktorej členovia si počas svojich ciest navzájom ponúkajú zadarmo nocľahy. Zakladateľom tejto myšlienky je Američan Casey Fenton, ktorý si v roku 1998 kúpil lacnú letenku na Island a napísal študentom z Reykjavíku, či môže prespať na ich gauči. Dnes má CouchSurfing viac než 3 milióny členov. Človek vďaka sociálnej sieti ušetrí kopu peňazí, no jej myšlienka je o niečom inom. „Cestovateľ stretáva domácich ľudí, spoznáva ich kultúru a zvyky. Toto turista cez cestovnú kanceláriu nikdy neskúsi,“ tvrdí Michal.
Mladý Slovák v Južnej Amerike navštívil okolo 60 domácností, v najväčšom meste Bolívie – La Paz prespávalo v malom byte až 21 cestovateľov. „Jedinú nepríjemnú skúsenosť som v Južnej Amerike zažil počas osláv Nového roka v uruguajskom Montevideu. Domáci zaplnili ulice, ľudia sa oblievali cidrom, teda ľahkým alkoholickým nápojom z jabĺk, všade sa tancovalo, hrala hudba, ľudí bolo ako maku. Zrazu som pocítil, ako mi niekto dáva ruku do vrecka. Keď som sa obzrel, dostal som pár úderov do tváre, no tí zlodeji mi nestihli nič ukradnúť,“ spomína Michal, ktorý po 15-mesačnom putovaní vydal knihu Na juhoamerickej vlne.
V AFGANISTANE
Michala to však znova ťahalo do sveta. Vlani v máji začal svoju cestu Áziou, pričom sa najväčším svetadielom túlal vyše roka. Znova mu cestovateľské šťastie prialo a nenatrafil na väčšie problémy. Najťažšie bolo putovanie nepokojmi zmietaným Afganistanom.
„Do krajiny som vchádzal z Tadžikistanu. Keď mikroautobus zastavil v prvom afganskom meste, bola už tma. Mal som šťastie, že jeden z cestujúcich vedel po anglicky a spolu sme hľadali miesto na prespanie. Pôvodne ma ako cudzinca nechceli ubytovať, napokon môj nový kamarát majiteľa reštaurácie presvedčil a spali sme v oddelenej miestnosti. Najprv ma však prišli skontrolovať vojaci,“ spomína Michal.
V hlavnom meste Kábul strávil osem dní u Slovákov pracujúcich pre organizáciu Človek v ohrození, no iba trikrát išiel von. „V Afganistane prebieha život cudzinca v strážených oplotených komplexoch. Keď chce niečo vybaviť, pred bránou ho čaká vozidlo s ochrankou. Spoznal som chalana z Kene, ktorý v Afganistane pracuje v jednej neziskovke. S nami bol prvýkrát vonku, prvýkrát po roku,“ spomína Michal.
SNÍVA O AFRIKE
Aj príhody z Ázie sa dobre počúvajú. Čo sa týka pohostinnosti a ľudskej srdečnosti, jednoznačne vedie Irán. V islamskej republike, ktorej vládne konzervatívne duchovenstvo a má vo svete zlé meno, zažil obrovskú svadobnú oslavu. Žila ňou celá dedina, veselí domáci zaplnili celé futbalové ihrisko. „Úžasná bola aj svadba v Indii. Nevesta – dcéra zlatníka svojho snúbenca – syna bohatého obchodníka s diamantmi nikdy predtým nevidela. Napriek tomu však bola šťastím celá bez seba,“ vyratúva ďalšie skúsenosti chalan z Limbachu.
Nevšednou skúsenosťou bol aj pobyt v Dháke, hlavnom meste Bangladéša. Je to najhustejšie obývané mesto na svete, všade sú zápchy a dostať sa kamkoľvek trvá veľmi dlho. „Láka ma aj Afrika, na čierny kontinent by som sa už radšej nevybral sám. Teraz si však užívam domov a momentálne sa mi vôbec nikam nechce. V zime budem pracovať ako snoubordový inštruktor,“ dodáva cestovateľ Michal Knitl.