V súčasnosti leží v depozite detvianskeho múzea a čoraz viac chátra. Jeho osud sa napokon rozhodli ľudia vziať do vlastných rúk. Kríž pôvodne stál v osade Štoliansko, kde ho tamojší obyvatelia zhruba pred 14 rokmi vymenili za nový.
„Ide o pravdepodobne najstarší prícestný vyrezávaný kríž a domnievame sa, že aj o svetový unikát,“ hovorí Renáta Babicová, riaditeľka Podpolianskeho múzea v Detve. „V roku 1998 už vtedy pomerne schátraný kríž vymenili miestni obyvatelia za nový a pôvodný už bez korpusu Krista sa dostal do priestorov Podpolianskeho múzea. Pôvodne polychrómovaný kríž, pravdepodobne z prelomu 19. a 20. storočia, je skutočne ojedinelý hlbokou rezbou a bohatou motivikou plnou kresťanskej symboliky. Prevažujú na ňom sakrálne znaky kalicha, monštrancie či sviečok,“ vysvetlila Babicová, podľa ktorej sa kríž výtvarne viditeľne odlišuje od iných krížov anjelskými krídlami pod jeho ramenami.
„Do záchrany kríža sa pustilo občianske združenie Spoločný záujem, ktoré chce v spolupráci s mestom Detva získať peniaze na dôkladné odborné zreštaurovanie a následne na vhodné umiestnenie, aby bol unikátny kríž prístupný širokej verejnosti. Na tento účel vyhlásili verejnú zbierku, ktorá potrvá do marca,“ dodala Renáta Babicová.