Najviac si biele vločky užili tí najmenší, ktorí si hneď postavili snehuliaka. Obyvatelia lazov ostali odrezaní od sveta, pretože cestárov príchod zimy znova prekvapil. Poradili si však po svojom a cesty zdolávali na koňoch alebo štvorkolkách. Uzatvorené pre kamióny boli uplynulú noc Donovaly, kde sa ťažké autá na pár centimetroch snehu krížili a šmýkali na letných pneumatikách a bez reťazí. V stredu popoludní však už boli všetky horské priechody zjazdné. Ak ste doteraz nestihli prezuť auto, je naozaj najvyšší čas, pretože podľa predpovedí meteorológov sa občasné sneženie dá očakávať celý týždeň.
DIVÍN, 15 cm
Prváčikovia zo Základnej školy v Divíne (okr. Lučenec) si postavili snehuliačika. „Prvý sneh je síce sypký a snehuliak sa z neho robí veľmi ťažko, ale sme veľmi rady, že napadol sneh,“ zhodli sa natešené deti.
Budiná, 25 cm
Na lazoch pri Budinej (okr. Lučenec), kde nasnežilo už okolo 25 cm, sa v zime najlepšie prepravuje na koni, vedia to aj Kamil a Pavel. „Toto je iba poprašok. Zvykne tu napadnúť aj meter snehu,“ povedali chlapi.
Madačské lazy, 20 cm
Mariánovi (68) z Madačských Lazov (okr. Lučenec) najviac v zime so snehom pomáha fréza. „Sme tu odrezaní od sveta. Sanitka a ani hasiči sa sem vôbec nevedia dostať,“ objasnil dôchodca.
Donovaly - Motyčky, 2 - 3 cm
Cestu na Donovaly (okr. Banská Bystrica) krížili v utorok večer kamióny, ktoré nemali reťaze a dokonca niektoré mali letné gumy. Horský priechod preto museli od 17 h do stredy 9 h pre kamiónovú dopravu uzavrieť.
Jahodná, 10 cm
V lyžiarskom stredisku na Jahodnej pri Košiciach napadlo 5 cm prírodného snehu a ďalších 5 cm pridalo umelé zasnežovanie. Sezóna by sa tu mohla začať v priebehu 14 dní. „Určite by sme chceli otvoriť pred zimnými sviatkami, ale všetko závisí od počasia,“ uviedol vedúci strediska Ján Petróci.
Určite aj vás potešila snehová nádielka a pustili ste sa do stavania! Fotografie vašich snehuliakov pošlite na tip@novycas.sk. Najlepšie snímky uverejníme.
Aké bude počasieTeploty počas tohtoročnej zimy by mali na Slovensku dosahovať normálne hodnoty. Relatívne najchladnejším mesiacom by mal byť december, keď sa očakávajú častejšie vpády studeného vzduchu z vysokých zemepisných šírok. Január i február budú o niečo teplejšie, ako je dlhodobý priemer rokov 1901 až 2000. Predpokladá to trojica meteorológov a klimatológov Milan Lapin, Pavel Matejovič a Jozef Pecho na základe prognostických modelov. Modelové centrá predpovedajú úhrny zrážok v medziach normálu. Odborníci však upozorňujú, že počasie je najmä v zime lokálne veľmi premenlivé, a preto ho nie je možné spoľahlivo predpovedať.
„Je však len málo pravdepodobné, že zima 2012/2013 bude ako celok tuhá,“ uviedli. Plocha plávajúceho morského ľadu v Arktíde bola totiž aj v novembri na rekordne nízkej úrovni a Atlantický oceán v blízkosti Európy a priľahlá časť Severného ľadového oceánu sú v priemere relatívne teplé.