Kontakt veľkých vtákov so stĺpmi elektrického vedenia zvykne mať pre operencov tragické následky. Elektrický prúd veľmi často vtákov zabije alebo zmrzačí. Stĺpmi smrti sú pre veľkých vtákov najmä stĺpy v tvare písmena T, ktoré majú vodiče s 22kV vedľa seba a umožňujú vtákom zosadnúť v ich bezprostrednej blízkosti. „Tie drôty idú rovnobežne a ten vták, keď dosadne na stĺp, krídlami prepojí tie drôty a elektrický výboj ho usmrtí. Je to riziko hlavne pre väčšie vtáky, myšiaky, sovy, orly, krkavce,“ vyratúva Viera Kacerová zo Správy Tatranského národného parku.
Problémom je navyše aj terajšie jesenné počasie. „Je toho pomerne veľa, lebo hlavne v tomto jesennom období, keď sú hmly, tak vták nevidí na tie drôty. Tie úrazy sa totiž stávajú nielen pri tom, keď si na tie stĺpy sadajú, ale aj tak, že do nich v tej hmle narazia,“ hovorí ochranárka. Aby sa minimalizovali tragédie z posledných dní, kedy našli po úraze elektrickým prúdom pri obci Beňušovce (okr. L. Mikuláš) zabitého orla skalného, robia ochranári prevenciu spolu s energetikmi.
Na stĺpy dávajú osadzovať špeciálne chráničky, ktoré bránia vtákom zosadnúť. Takýmto spôsobom už vybavili stĺpy okolo Kežmarku, Mlynček, Batizoviec, Svitu, pripravuje sa aj osadenie chráničiek v okolí Ždiaru. „Najkritickejšie sú tie lokality, kde prechádza to vedenie otvorenou krajinou, v ktorej nie sú nejaké vyššie stromy alebo vyvýšené miesta, kde by si tie dravce mohli sadnúť. Lebo oni keď lovia, pozorujú korisť z výšky. A tie stĺpy sú pre nich ideálne“, uzatvára Viera Kacerová.