Hlava štátu Al-Wathiqu Billah Tuanku Mizan Zainal Abidin Ibni Al-Marhum Sultan Mahmud Al Muktafi Billah Shah zorganizoval vo svojej krajine vedeckú konferenciu o mede. Vzorku zo Slovenska mu do Ázie odviezol vedec Juraj Majtán.
Sladkú pochúťku produkujú včely na farme Jozefa Voľanského z Bardejova. „Požiadali ma o dar pre sultána. Veľmi rád som vyhovel, je to pre mňa česť. Panovníkovi som pripravil náš najkvalitnejší med - medovicu jedľovú, ktorá získala viacero medailí na svetových súťažiach. Dúfam, že med panovníkovi Terengganu chutil,“ povedal Jozef Voľanský, ktorý vlastní včeliu farmu už viac ako desať rokov.
Slovenskí vedci sú presvedčení, že med z Bardejova je mimoriadne kvalitný a dokonca dokáže aj liečiť. „Práve preto som o dar pre sultána, ktorý vo svojej krajine organizoval vedeckú konferenciu o mede, požiadal pána Voľanského. Včelím medom ho obdarovali viacerí účastníci konferencie, napríklad z Kórey, Venezuely, Kanady či Japonska. Medovica jedľová však bola jediným európskym medom, ktorý dostal, a preto si myslím, že si našu krajinu bude navždy spájať s týmto produktom,“ vysvetlil Juraj Majtán, pracovník Slovenskej akadémie vied, ktorý našu krajinu reprezentoval na ázijskej konferencii.
Vlastnosti bardejovského medu skúma už dlhšie. „Potvrdilo sa, že je účinnejší ako celosvetovo známy manukový med pochádzajúci z Nového Zélandu a Austrálie. To ho predurčuje na klinické využitie,“ uzavrel vedec, ktorý momentálne med testuje, aby získal nevyvrátiteľné dôkazy, že je možné ho využívať aj na medicínske účely.