Pitná voda tam má celkom inú cenu ako u nás, kde sa v pitnej vode kúpeme či umývame ňou dlážku. Mladý Trnavčan sa o tom presvedčil na vlastnej koži.
Len pred pár mesiacmi sa vrátil z Haiti, kde so svojím spolupracovníkom vŕtali studne. V jednej z najchudobnejších krajín západnej pologule zúri cholera, ktorú najčastejšie spôsobuje práve kontaminovaná voda. Zdroj pitnej vody je preto oveľa dôležitejší ako lieky. „Pracujem na vysokej škole ako správca budovy a do Haiti sme sa dostali v rámci projektu Praga – Haiti. Projekt trval tri a pol mesiaca. Za ten čas sme z 18 vrtov urobili 7 funkčných studní,“ hovorí Trnavčan Anton Peciar (28).
Vŕtanie studní bola náročná práca, na všetko si priniesli svoje nástroje. „Najskôr sa urobí vrt, ten sa vyčistí a vystuží plastovými rúrkami. Vrch sa zabetónuje a nakoniec sa naň osadí pumpa. Vŕtanie môže trvať aj 3 dni. Každá studňa je zdrojom vody pre 2-tisíc až 2 500 ľudí,“ opisuje A. Peciar.
Počas troch mesiacov, ktoré na Haiti strávil, cestoval po celom severozápade a prespával na farách. „Táto časť krajiny je najsuchšia, okrem skál a kaktusov tu takmer nič nevidieť. V dôsledku sucha zomierajú ľudia aj zvieratá, preto je tam voda nesmierne dôležitá. Urodia sa len banány, ktoré pripomínajú naše zemiaky,“ rozpráva Anton. Ryžu a fazuľu dostávajú obyvatelia z potravinovej pomoci. „Jedli sme presne to, čo oni, plus nejakú rybu. Schudol som 9 kíl,“ dodáva cestovateľ. Hoci boli zaočkovaní, tráviace problémy ich neminuli. Zo zle prefiltrovanej vody dostali po prvých dňoch hnačky. Antona však najviac teší, že urobil radosť iným. Pobyt na Haiti mu dal okrem dobrého pocitu aj nadhľad nad banálnymi problémami modernej spoločnosti.