Prvýkrát na veľkom podujatí a hneď bola z toho šestica cenných kovov. Slovenská reprezentácia si na 5. Majstrovstvách sveta v tradičnom wushu v čínskom Huangshane hanbu rozhodne neurobila. "Naši borci zabodovali vo svojich cvičeniach so zbraňou i bez zbrane aj napriek účasti svetovej špičky v jednotlivých kategóriách. Celkovo sa na súťaži zúčastnilo 55 krajín, 245 tímov a viac ako 2 800 súťažiacich," informoval po príchode z úspešnej misie Martin Császár zo Slovenskej asociácie čínskeho wushu.
"Pretekári Peter Cuninka (2x bronz), Maroš Cuninka (striebro), Martin Császár, Marián Laššák a Ján Okrucký (všetci bronz) tak zaknihovali historicky prvé medaily zo svetového šampionátu v čínskom bojovom športe wushu pre Slovenskú republiku," vyzdvihol najúspešnejších z celkovo 10-člennej výpravy M. Császár.
Čo je wushu?
Čínske bojové umenie wushu je skôr známe pod populárnejším názvom kungfu, ktoré ale nevystihuje podstatu tohto športu. Kým kungfu v preklade znamená "zručnosť" a používa sa aj v iných oblastiach, wushu sa spája výlučne s bojovým umením.
Prvé zmienky o čínskom wushu pochádzajú z obdobia Dynastie Shang z roku 1600 pred n.l. V súčasnosti ho charakterizuje predovšetkým sila, agilita, rýchlosť a flexibilita. Spolu so správnym prevedením techniky ide o najdôležitejšie kritériá v súťažiach wushu.