Nie všetko, čo sa na Facebooku či Twitteri objaví, je však pravda. Fotografie staré niekoľko rokov či mesiacov alebo upravené obrázky sa vydávajú za skutočné a aktuálne. Na internete sa už objavil rebríček falošných fotografií, ktorým ľudia verili a s obľubou ich zdieľali.
Hrobka neznámeho vojakaPortál mashable.com zverejnil medzi "fejkmi" fotografiu amerických vojakov, ktorí strážia pomník na Arlington National Cemetery. Hoci sa pôvodne vydávala za pravú, neskôr vysvitlo, že ide o fotografiu zo septembra tohto roku.
Desivá obloha nad Sochou slobody
Fotografia, z ktorej behá mráz po chrbte. Internetom sa šíril aj obrázok búrky točiacej sa nad New Yorkom. Fotografia tiež nie je pravá. Ide o graficky šikovne upravenú fotografiu z roku 2004.
Búrka nad mostom Georga Washingtona
Podobným prípadom je búrka prichádzajúca do New Yorku. Strašidelne vyzerajúci záber je z roku 2009.
Zaplavený McDonald´s
Milovníkov fastfoodov zarmútila fotografia obľúbenej reštaurácie, cez ktorú sa valí voda. Aj táto fotografia je podvrh. Ide o obrázok z umeleckej inštalácie, ktorá vznikla v roku 2009.
Superbúrka nad New Yorkom
Ani táto pôsobivá fotografia nemá s aktuálnou situáciou nič do činenia. Je síce pravá, no vznikla pred viac ako rokom. Objavila sa v periodiku Wall Street Journal.
Socha slobody vo vlnách
Vyzerá autenticky, no nie je skutočná. Fotografia dominanty New Yorku, ktorá ma pochádzať zo živej kamery je v skutočnosti záber z katastrofického filmu Deň po tom.
Žraloky v uliciach? Skutočnosť či podvrh?
Do rebríčka podvrhov zaradil portál mashable.com aj fotku žraloka, ktorý pláva v uliciach mesta. Kevin McCarty však zverejnil na svojom facebookovom profile úplne iné snímky žralokov v obytnej časti New Jersey. Hoci aj spravodajský portál denníka SME označil fotku za podvrh, autor si však stojí za tým, že fotografia je určite pravá.