Prvá časť opatrení už bola podľa jeho slov realizovaná. Ďalšie kroky budú závisieť od pridelenia finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu.
Predseda výboru Anton Korba si myslí, že NBÚ po minuloročných útokoch urobil k dnešnému dňu dostatočné opatrenia. Korba dodal, že pokusy nabúrať sa do systému sú stále, mesačne sú jeden až dva veľmi vážne. „Nepodaril sa ani jeden, všetky boli zachytené,“ dodal.
Blanárik ďalej povedal, že so žiadnym zamestnancom NBÚ nerozviazal pre útok pracovný pomer. Problém bol podľa jeho slov v „jednoduchosti celého systému.“ Dodal, že systém, ktorý v minulosti prevádzkoval externý správca, v súčasnosti zabezpečuje NBÚ vlastnými silami. Zamestnanci úradu NBÚ sú podľa Blanárika dostatočne vyškolení a dokážu zistiť pôvodcu hackerského útoku. Pri školení pomáhali aj zahraniční odborníci. Zabezpečenie informatiky má na starosti bývalý riaditeľ úradu Aurel Ugor, jeho terajší šéf je s ním spokojný.
Hackeri prenikli do počítačovej siete NBÚ minulý rok v apríli. Hackeri tvrdili, že mali úplnú kontrolu nad niektorými počítačmi NBÚ a mohli rozosielať e-mailové správy v mene šéfa či iných kľúčových ľudí úradu a ak by mali viac času, dostali by sa aj do jednotlivých počítačov zamestnancov. Úrad tvrdil, že neunikli utajované skutočnosti a neboli vyzradené dáta súvisiace s bezpečnostnými previerkami. Policajné vyšetrovanie rovnako vylúčilo, že by hackeri prenikli k utajovaným informáciám úradu.
V čase hackerského útoku internetový prístup do siete Národného bezpečnostného úradu vraj chránilo heslo nbusr123.
NBÚ: Do zabezpečenia systému plánuje investovať 36 miliónov Sk
BRATISLAVA - Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) plánuje po minuloročnom aprílovom útoku hackerov investovať do zabezpečenia počítačovej siete približne 36 miliónov korún. Riaditeľ úradu František Blanárik po rokovaní parlamentného výboru na kontrolu činnosti NBÚ povedal, že po prijatí všetkých opatrení by mal byť systém chránený na 99,9 percenta.
Odporúčame z TIVI.sk
PR článok
Lipozomálne železo
Lipozomálne železo