Ošarpané budovy, vyľudnené mesto, hračky, s ktorými sa už nikdy nikto nebude hrať. Neobývané mestá Černobyľ a Pripjať sú predmetom silného záujmu ľudí z celého sveta. Málokto sa tam však odváži ísť. Radiácia je aj 26 rokov po výbuchu reaktora atómovej elektrárne dosť vysoká a turistické prehliadky mesta sprevádzajú prísne kontroly a dekontaminačné opatrenia.
Pozrieť si mestá duchov na vlastné oči sa podarilo čitateľovi Michalovi Kunikovi (20). "Navštíviť toto miesto bolo vždy mojim snom," prezradil študent politológie. No už len samotná cesta po Ukrajine bola preňho doposiaľ nepoznanou skúsenosťou. "Každému, kto sa sťažuje na stav slovenských ciest by som radil ísť na Ukrajinu," hovorí s úsmevom Michal. Podla jeho slov nie sú ničím výnimočné obrovské výmole, ale aj chýbajúce kovové kryty kanálov.
Najsilnejším zážitkom niekoľkodňového výletu u našich východných susedov bola nepochybne prehliadka miest Černobyľ a Pripjať. Mestá duchov budia silný záujem aj u turistov zo západných krajín. "Boli s nami aj Briti, Fíni, Kanaďania a Íri," hovorí Michal. Miesta v blízkosti výbuchu sa označujú pojmami zóna alebo checkpoint. "Zóna je 30- kilometrový okruh v okolí vybuchnutého reaktoru. Je tam zakázaný vstup bez povolenia. Na checkpointe sú vojaci strážiaci vstup do zóny," opisuje vstup na miesta s radiáciou čitateľ.
Pri prehliadke sa Michalovi podarilo vidieť mnoho miest, ktoré boli v minulosti bežnou súčasťou života obyvateľov miest, no dnes zapadajú prachom. Od 26. apríla 1986, kedy k výbuchu 4. reaktora atómovej elektrárne došlo, v meste nikto nebýva. Na miesto chodia iba robotníci, ktorí pracujú na novom sarkofágu pre elektrárne, ktorý má zabraňovať prepúšťaniu radiácie.
Prehliadky pre turistov obsahujú návštevu nemocnice, školy, plavárne, zábavného parku a podobne. "Veľmi silný a emotívny je najmä pohľad na detské hračky a bábiky rozhádzané v škôlke. Uvedomíte si, že deti boli tiež obeťami havárie," opisuje zážitok turista. Napriek tomu, že sú miesta v centre výbuchu sledované a strážené, pravidelne z neho miznú kovové časti. "Všetko je vykradnuté a vyrabované. Pripjať navštevujú „zberatelia kovov", ktorí kradnú radiátory a kov.
Návšteva miesta tragédia s rozsiahlymi následkami nie je nič pre slabšie povahy. Pohľad na pomník pod reaktorom či na hodiny s nastaveným časom výbuchu dokáže s človekom poriadne zamávať. Michal však určite neľutuje, že toto miesto navštívil: "Návšteva Černobyľu a Pripjate je emocionálne a psychicky veľmi silná záležitosť, ktorá vám možno rozšíri obzory a ukáže iný pohľad a názor na svet ako taký."