Kúpiť by ho aj mohli, no suma 550-tisíc eur je pre dedinu priveľa. Zmluva o užívaní im však po šiestich rokoch vyprší a predĺžiť sa už nedá.
Samospráva Šiatorskej Bukovinky si prenajíma hrad postavený na prelome 13. a 14. storočia od roku 1989. Financie síce obec získava zo vstupného, ročne hrad navštívi okolo 25-tisíc turistov, no všetky peniaze idú pravidelne na obnovu a úpravu Šomošky.
„Snažíme sa zapojiť do rôznych projektov a to vyžaduje aj spolufinancovanie. Teraz chceme vydať o hrade brožúrku,“ vysvetlil starosta Juraj Badinka s tým, že do Šomošky investujú, aj keď vlastne nie je ich majetok. O kúpu hradu majú záujem, no nepozdáva sa im navrhovaná cena. Znalec hrad totiž ohodnotil na 550-tisíc eur.„Náš ročný rozpočet je 60-tisíc eur, hrad by sme si mohli dovoliť iba za symbolickú cenu, čo však nie je možné,“ potvrdil starosta.
Ministerstvo kultúry podporuje prevod vlastníctva hradných ruín na obce, najmä, ak prejavujú dlhodobý záujem o obnovu a údržbu pamiatky. „Ak má obec o kúpu záujem, musí požiadať správcu, ktorým je Obvodný úrad v Banskej Bystrici, no konečný súhlas by napokon dalo ministerstvo,“ ozrejmil hovorca ministerstva Jozef Bednár. Dedina má v súčasnosti hrad v užívaní na obdobie 6 rokov. Potom už nemôže takú zmluvu uzavrieť. Čo bude potom s hradom, starosta nevie. „O Šomošku sa chceme starať aj naďalej, aby ostala zachovaná pre ďalšie generácie, azda sa nám to podarí,“ zakončil.