Na medzinárodnom veľtrhu v Taipei nechal za sebou stovky vynálezcov z celého sveta, za svoj inovatívny projekt turbíny získal zlatú medailu. Na vývoji pracoval celých šesť rokov, svoj objav si chce dať patentovať.
Doktorand Stavebnej fakulty Štefan Tkáč (25) zaujal na medzinárodnom veľtrhu inovácií Taipei International Invention Show & Technomart 2012, ktorý sa uskutočnil koncom septembra v Taipei. Konkurovalo mu vyše 700 zúčastnených z 25 krajín z celého sveta, ktorí ponúkli vyše 2 000 vynálezov. Medzinárodnú odbornú porotu však projekt „mikrourbánnej viacúčelovej turbíny“ zaujal natoľko, že šikovného Slováka ocenili zlatom.
„Dúfal som, že vyhrám, je to pre mňa veľké zadosťučinenie. Zároveň signál, že som sa vydal dobrou cestou. Dosiahnutý úspech potvrdzuje, že nápady sa tvoria bez ohľadu na vek,“ teší sa Tkáč, ktorý už v roku 2004 reprezentoval Slovensko na Európskej súťaži mladých vedcov v Dubline. „Na vývoji turbíny som pracoval šesť rokov. Inovácia spočíva hlavne v tom, že medzi statorom a rotorom nie je pevné spojenie,“ dodal. Turbínu začal navrhovať ako plynovú, neskôr našiel aj jej vodný variant. Výhodou je aj to, že energetické straty sú minimálne. Využitie by mohla nájsť napríklad v nízkoenergetických rodinných domoch či iných budovách pri výrobe elektriny z prírodných zdrojov. Chránená je už úžitkovým vzorom, vynálezca si ju chce dať patentovať.
Viacúčelová mikroturbína
- bude vyrábať elektrinu z vody alebo plynu
- jej časti nie sú pevne spojené
- krútiaci moment vzniká ich rozdelením na kanáliky
- pri použití nevznikajú energetické straty