Na záhadu nás upozornil čitateľ Stanislav Petráš z Dolnej Krupej (okr. Trnava). Grófka Mária Henrieta Choteková, ktorá bola počas svojho života veľmi obľúbená pre svoje charitatívne aktivity, ale tiež preto, že v meste vytvorila najväčšie rozárium v strednej Európe. Jej najväčšia láska, ktorou boli ruže, ju neopustila ani po smrti.
"Pri hrobe grófky Chotekovej, známej ako "ružová grófka", sa z omietky objavili obrazce pripomínajúce ruže," okomentoval fotografie čitateľ. Detailné fotografie omietky z mauzólea, v ktorom je šľachtičná pochovaná spolu s celou rodinou, je vidieť obrazce podobné kvetom ruží. Objavili sa tam 66 rokov po jej smrti.
"Ruže som objavila počas Slávnosti ruží v júni tohto roku. Nazývam to jedným z novodobých divov histórie života Márie Henriety Hrotekovej. Možno je to len predstavivosť alebo fantázia, no ruže to rozhodne pripomína," povedala Alena Krátka z Múzea hudby Slovenského národného múza v Dolnej Krupej. "V súvislosti s grófkou máme aj iné záhady," dodala Krátka, ktorá je aj spoluorganizátorkou Slávnosti ruží - akcie, ktorá si už päť rokov pripomína na "ružovú grófku".
Kto bola Mária Henrieta Choteková?
Šľachtičná českého pôvodu sa narodila v roku 1863 v Dolnej Krupej. Bola vášnivou pestovateľkou ruží. Vyšľachtila mnoho vlastných odrôd. V roku 1910 vytvorila pri kaštieli v Dolnej Krupej ružovú záhradu, ktorá sa v tom čase vyrovnala rozáriu v Paríži či v nemeckom Sangerhausen. Celý život pomáhala prostým ľuďom, podnikala mnohé charitatívne aktivity, za čo bola ocenená vtedajším pápežom Piom X. Zomrela opustená a chudobná v kláštore.