Lietajú s nimi desiatky miliónov cestujúcich! Nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair je veľmi obľúbená aj na Slovensku. Napriek tomu sa na jej hlavu spúšťa aj veľa výčitiek. Výkonný riaditeľ Ryanair Michael O´Leary v rozhovore pre ekonomický časopis Management Today priznal chyby nízkonákladovky a dal aj odpoveď na mnohé otázky cestujúcich.
"Prázdniny sú úplna strata času," povedal v rozhovore O´Leary. Na otázku, či pri svojich výletoch používa služby vlastnej spoločnosti odpovedal priamo. "Samozrejme, že lietam s Ryanair. Štve ma, že za batožinu presahujúcu rozmery zaplatím celý majetok," povedal.
Ír tiež prezradil, že nemá pochopenie pre tých cestujúcich, ktorí sa vzpierajú prísnym pravidlám. Ako príklad uviedol Suzy McLeod, ktorá sa na palubu lietadla chcela dostať s celou rodinou bez vytlačených leteniek a musela zaplatiť 236 libier (300 eur), aby sa vôbec dostala domov. Žena sa na spoločnosť posťažovala na sociálnych sieťach. "Dostala pokutu 47 libier (60 eur) za každú nevytlačenú letenku. Ešte sa aj posťažovala. Povzbudená prílivom podpory od nás žiadala dokonca odškodné! Napísali sme jej zdvorilo, ale neoblomne - ďakujeme vám pani McLeod, ale je to vaša chyba a my nebudeme meniť naše zásady," okomentoval prípad O´Leary.
O´Leary netvrdí, že je jeho spoločnosť bez nedostatkov. "Chyby robíme denne," hovorí. Znova však rozhoduje cena. Tak ako cestujúci prehliadnu nedostatky na úkor dobrej ceny, tak aj O´ Leary dáva dôraz na nízke náklady, ktoré Ryanair za lety pýta. Sám seba označil za niekoľkonásobné podhodnoteného. "Minulý rok som zarobil 1,2 milióna eur za prepravu 80 miliónov cestujúcich. Riaditeľ spoločnosti Aer Lingus Christoph Mueller zarobil 1,3 milióna eur za prepravu 8 miliónov pasažierov," prehlásil O´Leary.
Z čoho sa musel Ryanair za posledné mesiace zodpovedať?
- V júli muselo lietadlo do Madridu nútene pristáť vo Valencii po tom, ako sa palivo v nádrži blížilo k minimálnej zákonnej výške paliva. Spoločnosť bola obvinená odbormi z toho, že vyvíja tlak na členov posádky tým, že znižuje náklady práve cez množstvo paliva v nádrži. Írske úrady rozhodli v prospech Ryanair.
- Britský cestujúci musel spätne zaplatiť 7,20 libier (8,99 eur) za let z Madridu do Barcelony, lebo španielska vláda dala rozhodnutie o zvýšení letiskových poplatkov.
- V septembri Ryanair obvinili zo zavádzajúcej reklamy na lacné letenky do švédskeho Malmö.