Keby sa do redakcie Čas.sk neozvala zúfalá Mária z Prešova, mamička malého štvrtáka, zvyšok už vyštudovaného Slovenska by ani len netušil, akými sofistikovanými príkladmi sa kompetentní snažia vychovať tisícky malých géniov. Matematický príklad, súci skôr pre filozofov a slovenčinársky podkutých jedincov, vzbudil nevídaný rozruch. Medzi ďalšími spolubojovníkmi z radov nešťastných rodičov, ale aj mládeže, ktorá po vzhliadnutí úlohy len ďakovala za skorší dátum narodenia.
"Toto sme s dcérou riešili vlani. Neskutočné! Normálne aby sa rodič cítil trápne pred dieťaťom, kým príde na to, čo vlastne od nás chcú...," ozvala sa Renáta, ktorá na muky spred roka spomína už s úsmevom na tvári. Že ju žiadna prechádzka ružovou záhradou nečaká, tak vie už aj mamička čerstvého tretiaka. "Poviem vám, potichučky sa trápime nad niektorými úlohami už tretí rok a to máme s manželom strednú školu! Keby ste len vedeli, koľkokrát som doslova nadávala nad príkladom z matematiky v druhom i teraz v treťom ročníku. Toto nie sú učebnice matematiky, ale IQ testy. Jednoznačne! Lenže školstvo má toľko problémov, že nejaká matematika na základnej škole je ministrovi i všetkým vo vláde ukradnutá," myslí si čitateľka s nickom blaza655.
Slovná úloha z matematiky pre 9-ročných pritom pár jedincom až taká komplikovaná neprišla. "Toto má s matematikou málo spoločné. Sú to slovné hračky, ktoré aj privolaný vysokoškolák zle pochopil. Ale mohli by sa na tom trénovať právnici a jazykovedci a vysvetľovať jeden druhému, ako je to myslené," pobavil sa čitateľ Boris. Aj obhajoba z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR je jasným dôkazom toho, že primitívne sčítavanie a odpočítavanie nie je už v kurze. "Získavanie a aplikácia nových matematických vedomostí sú založené na realistickom prístupe, čo umožňuje žiakom získať matematickú gramotnosť novej kvality," vysvetlili nám "po lopate".
"Škola bola pre moju generáciu zaujímavou, tešili sme sa vždy na ňu. Keď som mala vlastné školopovinné deti, dokázala som im pomôcť. Pri dnešných deťoch a učive sa ani nečudujem, že nechcú chodiť do školy," napísala čitateľka pod nickom DalilaSamson. A aby ste si nemysleli, že len matikári by pre nové učebnice najradšej po kanáloch chodili, rovnako neslávne dopadli aj učitelia slovenského jazyka. S takouto domácou úlohou vyrukovali na malých druháčikov.
"V slove mláčka treba zmeniť jedno písmeno tak, aby vzniklo nové, zmysluplné slovo. Riešili sme to celá rodina a nakoniec ani pani učiteľka si nebola istá. Ostatné slová boli celkom v pohode ako napr. kačka - mačka, plod - plot," pridala ďalšiu chuťovku spomedzi školských absurdít čitateľka.
Narazili ste v učebniciach a pracovných zošitoch svojich ratolestí na nepochopiteľné alebo neprimerané úlohy? Pošlite nám ich na tip@novycas.sk!