"Takéto čudo mi lieta po záhrade. Nikto vraví, že je to druh kolibríka, iní, že ide o druh motýľa," napísal čitateľ Vladimír, ktorý živočícha sajúceho nektár z kvetov dlhým sosákom už v záhrade viackrát spozoroval. Podľa zamestnancov ZOO Bratislava nejde o žiadneho exotického tvora ani o kolibríka. "Je to Lišaj marinkový, pije nektár z kvetu, má veľkosť kolibríka, ale je to motýľ. Táto moľa vyzerá ako malý kolibrík a má dlhý sosák," vysvetlili.
Podobnosť s kolibríkom tam však je. "Kým saje nektár, rýchlo trepoce krídlami, pričom vydáva zvuk ako kolibrík. Podobne ako keď sa tropický kolibrík trepoce vo vzduchu pred kvetinou a svoj úzky zobáčik zasunie do kalicha, tak i tento motýľ sa nehybne vznáša nad kvetom a potom do nektáru ponorí svoj dlhý cuciak, tenký ako vlások. Cuciak má špirálový tvar, za letu sa môže zrolovať a je dlhší než celé motýlie telo." doplnila zamestnankyňa ZOO Bratislava.
Lišaj marinkový
Od júna do novembra sa motýľ pohybuje v okolí kvitnúcich rastlín. Nie je plachý. Krídlami máva až 85- krát za sekundu, zatiaľčo kolibrík iba 30 až 50-krát. Lišaj marinkový má rozpätie krídel 5,4 cm a dosiahne rýchlosť 18 km za hodinu ( jastrab s rozpätím 18-krát väčším prekoná za hodinu vzdialenosť 42 km. Lišaj marinkový každý rok mení svoje miesto pobytu a putuje z južnej do strednej Európy. Vajíčka kladie na lipkavec, kručinku a pichliač. Tak ako lastovičky, aj on sa na jeseň vracia zasa na juh.