Vzápätí narazil na zamaskovaný kanál, z ktorého vytekala biela tekutina. Našiel ho vďaka tomu, že hladina Dunaja bola na nízkej úrovni, len 225 cm. Na podozrivé miesto Pavol upozornil Nový Čas a včera sa prípadom začala zaoberať Inšpekcia životného prostredia Bratislava.
Podozrivý zamaskovaný výpust objavil Pavol počas rybačky. „Dlho sme nič nechytili a vo vode som nevidel ani rybku. Išiel som sa pozrieť vyššie po toku a uvidel som bielu chemikáliu, ktorá vytekala do Dunaja,“ hovorí Pavol, ktorý na podozrivý výpust vo Vlčom hrdle upozornil aj Inšpekciu životného prostredia. Pavol sa domnieva, že v lokalite preto nechytil žiadnu rybu, lebo boli otrávené. Po vypúšťanej tekutine dokonca zostal biely poprašok na kameňoch.
Dotyčné miesto včera preveril Jozef Lanc, inšpektor životného prostredia v Bratislave. „Dokumentáciu postúpim Krajskému úradu životného prostredia, ktorý bude pôvod výstupu preskúmavať,“ hovorí Lanc. Ako ďalej povedal, kanál vyzerá neregulárne, je totiž podozrivo zamaskovaný kameňmi a nachádza sa príliš nízko. „Príslušné orgány pôvod ukrytého výpustu odhalia a budú vo veci postupovať podľa zákona,“ dodáva. Ďalšie vyšetrovanie tohto prípadu však bude už zložitejšie. Vodná hladina Dunaja začala už včera opätovne stúpať.
Výpust kanálu tak nie je vidno. Navyše neboli ani odobraté vzorky vody. „Zatiaľ nás nikto zo životného prostredia oficiálne neoslovil. Ak sa tak stane, na mieste odoberieme vzorky a určíme pôvod chemikálie,“ hovorí Magdaléna Valuchová zo Slovenského vodohospodárskeho podniku. Je otázne, kedy a či vôbec sa bude skúmať stav vody pri podozrivom výpuste. Ak sa preukáže, že výpust je nelegálny, inšpektori ho zavrú a jeho majiteľovi, ak sa zistí, hrozí mastná pokuta.
Nízka hladina Dunaja
Môže za to remorkér Michael, ktorý 6. septembra poškodil tesnenie prívodného kanálu nad plavebnou komorou v Gabčíkove. Kvôli následnej oprave klesla hladina rieky z úrovne okolo 350 cm na spomínaných 225 cm.