Podľa nej oprávnenie na povrchové ťaženie zlato-strieborných rúd spoločnosti zaniklo, lebo s ním nezačali do 30. júna 2012. Zástupca spoločnosti Kremnica Gold Mining však oponuje, že tvrdenia primátorky Zuzany Balážovej sú nepravdivé. „Oprávnenie na ťažbu nadobudlo právoplatnosť 30. júna 2006. Do troch rokov mala Kremnica Gold Mining začať povrchovým spôsobom dobývať rudu, tá však do tejto doby nezískala ani povolenie,“ hovorí Zuzana Balážová, primátorka Kremnice. „Spoločnosť teda nedodržala termín, ktorý uviedla v zmluve a podľa banského zákona jej tak zanikne oprávnenie na dobývanie,“ dodáva Balážová s tým, že celá ťažba je pre nich z ekologickej stránky a aj pri rozvoji mesta v oblasti cestovného ruchu neprijateľná a mala by aj negatívny vplyv na obyvateľov.
Primátorka Kremnice Zuzana Balážová hovorí, že spomínaná spoločnosť, ktorá chce v lokalite Šturec - Kremnica dobývať zlato-strieborné rudy, uverejnila na svojej stránke odpovede na všetky jej otázky, ktoré boli dovtedy nezodpovedané. „Informovali svojich akcionárov, že samotné ložisko v Šturci je 1 200 metrov dlhé, 100 až 150 metrov široké a 300 metrov hlboké a očakáva sa vyťaženie 1,36 milióna trójskych uncí zlata. Odhadovaný čistý zisk projektu po zdanení by mal byť 309 miliónov dolárov,“ prezradila Balážová a dodala, že keď sa začala bližšie zaujímať o tieto informácie, firma ich zo svojej webovej stránky stiahla.
Zástupca spoločnosti: Primátorka sa mýli
Viktor Pomichal z Kremnica Gold Mining nesúhlasí s primátorkou Kremnice. Podľa jeho vyjadrenia sa totiž do spomínanej lehoty 3 rokov podľa banského zákona nezapočítava čas, počas ktorého prebieha posudzovanie vplyvov na životné prostredie. „Proces posudzovania vplyvov na životné prostredie však nie je v dôsledku súdneho sporu doposiaľ ukončený, a teda tento čas sa do uvedených lehôt započítať nemôže. Až po právoplatnom skončení procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie bude našej spoločnosti plynúť lehota, v ktorej budeme povinní začať s dobývaním spomínaného ložiska,“ dodáva Viktor Pomichal a dopĺňa, že sa snažia vytvoriť skupinu ľudí, a to nielen Kremničanov, ale aj starostov a obyvateľov z dotknutých obcí, aby všetci spolu s odborníkmi rozhodovali a posúdili vplyv ťažby na životné prostredie.