Mladík má po dlhých 11-ich rokoch zaplatiť pokutu za to, že ešte ako desaťročný cestoval s matkou v autobuse načierno. Suma, ktorú od neho teraz vymáha exekútor, sa vyšplhala na 252 €. Tomáš si navyše na celý incident z detstva vôbec nespomína, proti rozhodnutiu exekútora sa už odvolal. Je však možné, že dlh vymáhajú až po takom dlhom čase? A skutočne má platiť Tomáš, hoci bol v čase incidentu len dieťa a išiel v sprievode matky?
Tomáš cestoval s matkou podľa záznamu 13. júla 2001 bez platného lístka, vtedy mal desať rokov. „Revízor spísal pokutu s jeho mamou a samostatne aj s ním a keďže bol neplnoletý, zo zákona ho zastupovala jeho matka,“ tvrdí právnik Marián Chovanec, ktorý zastupuje Dopravný podnik Bratislava (DPB). Hoci bol Tomáš ešte dieťa a išiel v sprievode rodiča, pokutu od začiatku vymáhali od neho. Podľa cestovného poriadku je totiž každý pasažier nad 6 rokov považovaný za normálneho cestujúceho. A tak aj dieťa vo veku, keď často ešte nevie ani písať, ani čítať, zodpovedá za to, či má platný lístok.
„Cestujúci do 15 rokov sa preukazuje zľavnenou žiackou preukážkou vydanou DPB, prípadne kartou zdravotnej poisťovne,“ uvádza Zuzana Vachová z DPB. Kým nebol Tomáš plnoletý, zastupovala ho jeho matka, ktorá v roku 2002 prevzala platobný príkaz na zaplatenie pokuty. „Ten, kto pochybil, bola práve matka maloletého, ktorá problém, ktorý sama spôsobila, neriešila. Po prvé, mala mu kúpiť lístok. Po druhé, keď jej prišla výzva, mala pokutu zaplatiť, a po tretie, keď jej prišiel návrh na vydanie platobného rozkazu, mala zaplatiť alebo podať odpor,“ tvrdí advokát Marek Benedik. To však nič nemení na tom, že pokutu musí zaplatiť Tomáš.
S matkou nemá dobré vzťahy a už niekoľko rokov s ňou nekomunikuje. Podľa advokáta je mladík oprávnený vymáhať si voči matke náhradu škody. „Zanedbala svoju povinnosť rodiča uloženú zákonom o rodine spravovať veci svojho dieťaťa,“ hovorí Benedik. Mnohých však zaráža aj to, že pokutu vymáha exekútor až po dlhých 11 rokoch. Právnik, ktorý zastupuje DPB, tvrdí, že všetko prebehlo podľa zákona. „Neviem, na čo sa v danej veci tak dlho čakalo. Je možné, že je to z administratívnych dôvodov, ale nemožno vylúčiť ani špekuláciu, aby bola dlžná suma čím vyššia,“ vysvetlil právnik Vladimír Novák.
„To, že podali návrh na exekúciu až po desiatich rokoch, znamená, že vo veciach majú neporiadok. Ale neporušili žiadny zákon,“ podotkol advokát Marek Benedik. Poškodený chlapec sa proti rozsudku odvolal a verí, že nebude musieť peniaze zaplatiť. „Keď sa nedostanem k spravodlivosti na Slovensku, poženiem prípad vyššie na Európsky súd,“ povedal Tomáš.
Máte aj vy podobnú skúsenosť s jazdou v MHD? Viete, ako Tomášovi pomôcť? Ozvite sa na tip@novycas.sk