Bývalý študent SOŠ obchodu a služieb v Trenčíne Martin Papp († 18) na Cypre spadol zo skaly do mora a utopil sa. Vedenie školy mu prax síce sprostredkovalo, od júna však už nebol ich žiakom. Dozor nad študentmi mala zabezpečovať sprostredkovateľská agentúra, ktorá má so školou dohodu.
Tá tvrdí, že chlapec bol plnoletý, a teda nemôžu kontrolovať, čo robí vo svojom voľnom čase. Čo sa presne na Cypre stalo, však nikto nechce komentovať.
Rodina a kamaráti nevedia Martinov náhly a tragický odchod pochopiť. Chlapec odišiel z domu na niekoľko mesiacov na ostrov Cyprus, kde mu agentúra zabezpečila stáž v hoteli. Tragédia sa odohrala ešte 26. augusta, na povrch však vyplávala až teraz. Na tragický koniec Martina nás upozornil jeho kamarát. „Dozvedel som sa, že zomrel, spadol z brala do vody a utopil sa,“ napísal do Nového Času.
Čo sa vlastne na Cypre odohralo, je zatiaľ zahalené tajomstvom. Škola tvrdí, že Martin nie je od júna jej žiakom, a teda za jeho smrť nenesie žiadnu zodpovednosť. „V júni zložil záverečné skúšky. Škola mu ešte pomohla sprostredkovať zahraničnú prax. K tragédii sa nechceme aj na žiadosť jeho rodičov, ktorých to veľmi zasiahlo, ďalej vyjadrovať,“ povedala Mária Hančinská, riaditeľka SOŠ obchodu a služieb v Trenčíne. Podľa nej nemajú ani žiadne oficiálne informácie. „Polícia komunikuje iba s rodičmi chlapca,“ dodala. K tragédii, pri ktorej mladík spadol z brala a utopil sa, podľa našich informácií prišlo počas jeho osobného voľna. Za Martinom smútia nielen rodina, ale aj bývalí hráči z futbalového klubu, v ktorom hrával. Chytal za amatérsky tím OFK Drietoma.
„Bol super chalan, vždy s ním bola sranda, bol to zabávač a výborný brankár. Nezaslúžil si takto zomrieť,“ povedal bývalý spoluhráč. Najväčší problém v letnej praxi študentov vidí jeho kamarát v tom, že na Cypre sú študenti bez dozoru. „Keď sme išli na koncoročný výlet na 2 dni, tak s 28 žiakmi išli 2 profesori, nesmel sa piť alkohol, a to sme šli len 20 km od školy. Tam sú v cudzom svete, úplná voľnosť a bez kontroly,“ dodal. „Dozor nad študentmi mala zabezpečiť agentúra, cez ktorú sa prax v zahraničí vybavuje,“ tvrdí riaditeľa školy Mária Hančinská. Nový Čas oslovil aj bratislavskú sprostredkovateľskú agentúru, ktorej škola dodáva študentov na letnú prax na Cyprus a do Grécka.
„Martin pred odchodom na Cyprus ukončil svoje stredoškolské štúdium, zložil záverečné skúšky a bol už absolventom. Navyše bol plnoletý. Naša spoločnosť zabezpečuje, aby boli splnené všetky pracovné podmienky, avšak to, čo dospelí ľudia robia vo svojom voľnom čase, nemáme kompetencie riešiť ani kontrolovať. Bohužiaľ, takúto situáciu a nehodu nevieme nejako ovplyvniť. Napriek tomu v destinácii pôsobí pedagogický dozor zabezpečený zo strany našej spoločnosti, ktorý sa snaží mladých ľudí usmerniť a pomôcť im,“ reagovala v stanovisku agentúra, ktorá na vlastné náklady zabezpečila prepravu Martinových osobných vecí na Slovensko. „Radi by sme vyjadrili úprimnú ľútosť a sústrasť rodičom a príbuzným,“ dodala.
Študenti počas praxe pracujú asi za 400 € mesačne, peniaze však získavajú aj sprostredkovateľ a aj škola. Nový Čas pred rokom upozornil na sťažnosť študentiek rovnakej školy a rovnakej agentúry, ktoré vlani počas študentskej praxe presťahovali z hotela do ubytovne so švábmi, blchami, myšami či plesňou. Po tom, čo sme sa o prípad začali zaujímať, študentky vrátili späť do hotela s tým, že to bolo dočasné riešenie.
Od začiatku roka 48 mŕtvych
Martin nebol jediný Slovák, ktorý toto leto prišiel v zahraničí o život. Rezort diplomacie ešte nemá k dispozícii štatistiky letných úmrtí Slovákov za hranicami, od začiatku roka do júla prišlo o život 48 ľudí. Najviac, až 33, úmrtí bolo v Českej republike, tri vo Veľkej Británii, Nemecku či Taliansku. Jeden turista zomrel v Chorvátsku. Ďalší v iných krajinách. „Príčinou úmrtí sú predovšetkým infarkty, dopravné nehody, samovraždy, utopenie,“ tvrdí Ministerstvo zahraničných vecí SR.