Svojou nezodpovednosťou pri výbere obuvi si môžu poľahky privodiť bolestivé zranenia. Svoje skúsenosti s takýmito výletníkmi má aj Pavol Kuna z Horskej záchrannej služby. „Stalo sa mi, že som na Téryho chate stretol chlapa v ľahučkých šnurovacích sandáloch s možno milimetrovou podrážkou a na chrbte mal 80-litrový ruksak,“ spomenul si na jedného z nich skúsený záchranár. Podľa neho musí dobrá topánka do hôr spĺňať jednoduché kritériá. „Vhodná obuv musí byť nad členok, aby chránila pred jeho vyvrtnutím. Šnurovaním musí dobre fixovať nohu a mala by mať pevnú podrážku.“
Eva Sedláčková (40) siahla po sandáloch iba z núdze, keď sa jej rozpadli turistické topánky. Petr Sedláček (40) jej výber vzhľadom na ľahší terén schválil
P. Kuna si posťažoval, že v ostatných rokoch chodia turisti do Tatier čoraz horšie obutí. „Niekedy boli ľudia lepšie pripravení na horské prostredie, nosievali pevnú, vibramovú obuv. Dnes pribúda turistov v botaskách.“ Podľa odborného predajcu Ivana Kolcúna zo športového obchodu vo Vysokých Tatrách chodia v teniskách na vysokohorské túry najmä hostia z Južnej Kórey či Japonska. „Rovnako nezodpovedne sa však obúvajú aj maďarskí turisti. Poliaci, Česi a Slováci zvyčajne chodia v turistickej obuvi,“ vysvetlil obchodník. V ich obchode zákazníkom do hôr štandardne odporúčajú vyššiu pevnú obuv. „Ak je však zákazník skúsenejší a chce niečo nižšie, odporučíme mu pevnejšiu obuv na skalnatý terén,“ uzavrel Ivan Kolcún.
Obuv vhodná na túry
Kategória A (šedé) - ľahká topánka do lesa a na ľahkú turistiku na jar, leto, jeseň
Kategória B (hnedé) - tvrdšia, celokožená topánka, určená na jar, leto, jeseň, po impregnácii aj na zimu
Kategória c (zelené) - tvrdá topánka určená na celoročné použitie
Kategória d (čierne) - čisto ľadovcová, expedičná topánka