Podľa neho boli poškodené vzácne druhy rastlín, ktorých hodnota je až 60 000 €. Jeho slová potvrdili aj pracovníci Správy Chránenej krajinnej oblasti Štiavnické vrchy. Mesto však pochybenie odmieta.
„Pri výstavbe troch odvodňovacích jám vyrúbali dreviny, spálili ich nadzemné časti po výrube a miestami poškodili vegetačný a pôdny kryt,“ tvrdí strážca prírody Jaroslav Slašťan. Podľa neho zničili desiatky jedincov chránených a ohrozených druhov rastlín. „Ide napríklad o vstavačovca májového, fialku močiarnu či vachtu trojlistú. Zvyšky porastu vachty, ktoré som na mieste našiel, už nezakvitli. Škody na základe spoločenskej hodnoty chránených rastlín sú vyššie ako 60-tisíc eur,“ vysvetľuje. Ako dodáva, podľa zákona mala byť na podobný zásah udelená výnimka. K tomu však nedošlo. Chýbala aj akákoľvek analýza vplyvu protipovodňového projektu na životné prostredie.
Vedenie mesta Kremnica, ktoré si protipovodňové opatrenia na Kalvárii za 20-tisíc € objednalo, však pochybenie odmieta. „O tom, že na Kalvárii sa nachádza vzácny biotop, sme nevedeli. Táto lokalita nebola zaradená medzi územia Európskeho významu chránených území Natura 2000,“ vysvetľuje Silver Jurtinus z Metského úradu v Kremnici. Spomínaný biotop nebol podľa úradu výstavbou protipovodňových opatrení zničený. Mesto argumentuje tým, že práve ich vybudovaním sa vytvorili vhodné podmienky pre rozšírenie chránených a ohrozených druhov rastlín. „Počas celej realizácie projektu sme postupovali v zmysle platnej legislatívy. Vo svetle nových zistení o výskyte vzácneho biotopu na Kalvárii mesto podnikne všetky kroky pre zápis tejto lokality do zoznamu území Európskeho významu Natura 2000,“ dodáva Jurtinus.